Bitlis ilinin kurbağaları
Amphbians of Bitlis province
- Tez No: 457724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZÜLFÜ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma ile Bitlis ilinde dağılış gösteren kurbağa türlerinin tespiti, türleri tehdit eden faktörler ve bu faktörlere karşı alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, Mayıs 2015 ve Haziran 2016 tarihleri arasında toplam 13 günlük arazi çalışması gerçekleştirilmiştir. Arazi çalışmaları ilin genelini kapsayan 1/25000 ölçekli 56 paftanın her birinde en az bir arazi çalışması gerçekleştirilerek tamamlanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda, Bitlis ilinde 4 kuyruksuz kurbağa (Bufotes variabilis, Pelophylax ridibundus, Rana macrocnemis, Hyla savignyi), 2 kuyruklu kurbağa (Neurergus strauchii, Salamandra infraimmaculata) olmak üzere toplam 6 amfibi türünün Bitlis ilinde yaşadığı tespit edilmiştir. Bu türlerden Neurergus strauchii (Benekli Semender) ülkemizde endemik iken, Yeşil Kurbağa Hyla savignyi Bitlis ilinde ilk kez kayıt edilmiştir. Bu çalışma ile Bitlis ilinin kurbağa türleri ve türlere ait sıcaklık, habitat tercihi, dağılış gibi bazı biyolojik ve ekolojik özellikleri belirlenmiştir. Ayrıca amfibi türlerine ait tehditler ve alınması gereken önlemler sentezlenmiş, ülkemizin biyoçeşitliliğinin fark edilmesi ve korunmasına katkı sağlanmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to determine the amphibian species distributed in Bitlis province (Turkey), as well the major factors threatening the species and to determine the precaution against these factors. 13-day field study carried out within the Project betweenMay 2015 and June 2016. Field studies have been completed by performing at least one field study in each of the 1/25000 scaled 56 sheets, covering the whole of the province. As a result, we recorded 5 anurans (Bufotes variabilis, Pelophylax ridibundus, Ranamacrocnemis, Hyla savignyi) and 2 salamandrian (Neurergus strauchii, Salamandra infraimmaculata) species in Bitlis province, which is totally 6 amphibians. One of this species Neurergus strauchii (Anatolian (Strauch's) Spotted Newt) endemic to our country and Green Frog Hyla savignyi first time recorded in Bitlis Provice.Withthis study, amphibian species of Bitlis have been identified and some biological and ecological characteristics of the species were determined. In addition, the threats and precaution that affects some species were determined thereby the study contributed to the identification and protection of the biodiversity of our country.