Bayrak taşıyıcı bir havayolu için müşteri tercihi ve transfer yolcu bazlı dalga ve tarife yapısı tasarımı
Passenger choice and transfer passenger based wave and flight sechedule design for a flag carrier airline
  1. Tez No: 457746
  2. Yazar: ELİF DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAŞLIGİL, DR. ZELİHA AKÇA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Sivil Havacılık, Ulaşım, Industrial and Industrial Engineering, Civil Aviation, Transportation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Dünya'da havayolu taşımacılığı çok hızlı bir şekilde gelişmekte ve yolcu sayısı hızla artmaktadır. Buna bağlı olarak da kapasite sıkıntıları baş göstermektedir. Artan bu yolcu trafiğini kapasite kısıtları dahilinde daha verimli bir şekilde alabilmek üzere huband- spoke network modeli benimsenmiş ve dünyada transfer noktası olan mega hublar oluşmuştur. Operasyonlarını hub merkezli yürüten havayolunun, mevcut kaynaklarını göz önünde bulundurarak uçuşlarını en iyi şekilde planlaması, alınabilecek maksimum lokal ve transfer yolcu sayısı açısından önemlidir. Bu da hem ilgili havayolu hem de ülke açısından büyük önem arz etmektedir. Ancak kapasite sıkıntılarının da etkisiyle ideal tarife yapısını oluşturabilmek her geçen gün daha da zorlaşmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de konumlanan bayrak taşıyıcı havayolu Türk Hava Yolları için optimum dalga ve tarife yapısının oluşturulması, bu bağlamda ideal kalkış ve varış saatlerinin belirlenmesi problemi ele alınmıştır. Bu problem, gerçek hayat verileriyle çözülerek mevcut yapı ile önerilen yapı karşılaştırılmış ve çözümler değerlendirilmiştir. Karar değişkeninin İstanbul'dan kalkış ve İstanbul'a varış saati olduğu çalışmada, metot olarak matematiksel programlama kullanılmıştır. Bu model ile slot, zaman ekseni ve utilizasyon kısıtları düşünülerek, yolcu tercihi ve transit yolcu bazlı maksimum potansiyel yolcu gelirini veren kalkış ve varış saatlerinin oluşturduğu tarife bulunmaktadır. Yolcu tercihine bağlı fayda hesaplanırken, tüm dünyadaki yolcuların O&D kalkış ve varış saati tercihlerini hub havalimanı kalkış ve varış tercihlerine dönüştüren bir algoritma geliştirilmiştir. Transit yolcu sayısı ve yolcu tercihi temelli potansiyel gelir bazlı faydayı maksimum yapacak şekilde yeni kalkış ve varış saatleri bulunarak mevcut tarife ile karşılaştırılmış ve önerilen model ile sağlanan faydada çok büyük artış olduğu görülmüştür. Minimum bağlantı süresinin transit yolcu sayısı üzerindeki etkisi de bu tezde araştırılarak sonuçları gösterilmiştir. İleriye dönük olarak, kurulan modelin İstanbul'da 2018 yılında tamamlanması planlanan 3. Havalimanı şartlarında uygulanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Air transport in the world is developing very quickly and the number of passengers is increasing rapidly. Accordingly, the capacity constraints are emerging. Hub&spoke model has been adopted in order to handle increase in passenger traffic with a more efficient way within capacity constraints and megahubs has occured around the world as transfer points. Its vital for an airline which has hub&spoke model to have efficient network planning with taking into account its available resources in order to maximize its local and transfer passenger traffic. This is very important for both related airline and for that country. However, it becomes more difficult to create an ideal schedule design day by day due to capacity constraints. In this study, establishing optimum wave & schedule and problem of determining ideal departure & arrival times within this context is discussed for flag carrier located in Turkey. Real-life data has been used to adress this problem, current structure has been compared with proposed struture and possible alternatives have been evaluated. In this context, aim of the study intended to be carried out is to establish the optimum wave and tariff structures and application for the flag carrier Turkish Airlines. The decision variables are departure and arrival time of the flights. A binary mathematical programming method was developed during study. Via this model, optimum schedule design with arrival and departure times has been created which maximizes potential passenger revenue based benefit regarding passenger choice and transit passenger within slot, time and utilization constraints . In order to calculate benefit regarding passenger choice, an algorithm was developed that converts passengers' choice of origin & destination based departure & arrival times around the world to hub airport's choice of departure & arrival times. Then, new departure & arrival times that maximize potential revenue based benefit regarding transit passenger traffic and passengers' choice have been determined and it is shown that major growth in benefit will occur via proposed model when compared with current schedule design. Moreover, minimum connection time's impact on transit passenger numbers has been evaluated and results has been shown in this study. For further study, it is aimed to implement proposed model for Istanbul's third Airport that will be operational in 2018.