Bayrak taşıyıcı havayolları kurumsal imajının ülke imajına etkisi: Türk Havayolları örneği
The effect of flag carrier airlines' corporate image on the country's image: The example of Turkish Airlines
- Tez No: 879351
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HABİBE GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kurumsal şirketlerin diğer şirketlerle rekabet içerisinde olmak, başarılı olmak, kârını artırmak gibi hedeflerine ulaşabilmesi için öncelikle kendi kurumsal imajını artırması gerekmektedir. Şirketlerin kurumsal imajlarını sağlayabilmeleri ve korumaları sağladıkları ürünler ve hizmetlerin kalitesi ile doğrudan etkilidir. Kurumsal imajın ölçülmesi, mevcut itibarın korunması, daha güçlü bir imaj yaratmak için gereken stratejilerin oluşturulması, istikrarın sağlanması gibi bileşenler şirketlerin kurumsal imajını geliştirmesi için gereken aşamaları oluşturmaktadır. Kurumsal şirketlerin isimleri, yaptıkları işler, diğer şirketlerle olan bağlantıları ve rekabet seviyeleri ile imajlarını oluşturmaktadır. Birçok sektörde olduğu gibi havayolu taşımacılığı sistemlerinde de kurumsal imaj önem arz etmektedir. Bununla birlikte kurumsal imajın global alanlara erişmesiyle birlikte kurumun imajının ülkeye olan katkısı da yadsınamaz bir gerçektir. Havacılık sektörü bağlamında Türkiye'yi hem marka değeri hem itibar hem de ülke imajı kapsamında en yüksek mertebede temsil eden şirket şüphesiz Türk Hava Yollarıdır. Bu tez çalışmasında Türk Hava Yolları bağlamında bayrak taşıyıcı havayolları kurumsal imajının ülke imajına etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda sık uçan yolcular arasından seçilen 47 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Anket yöntemiyle Ülke İmajı ve Kurumsal İmaj ölçümleri yapılmıştır. Anketlerden elde edilen veriler SPSS 25 istatistik paket programı aracılığıyla incelenmiştir. Analizler sonucunda elde edilen bulgular ışığında bayrak taşıyıcı havayolu şirketlerinin ülke imajına olan katkısı ve bayrak taşıyıcıların ülke bilinirliğindeki rolü araştırılmıştır. Çalışma sonucunda; korelasyon analizi ile kurumsal imaj ve ülke imajı ölçekleri arasındaki ilişki incelendiğinde, ilişkinin yüksek düzeyde olduğu sonucuna ve kurumsal imaj alt faktöründeki artışlar, Ülke İmajı Ölçeğini artırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order for corporate companies to achieve their goals such as competing with other companies, being successful, and increasing their profits, they must first increase their own corporate image. The ability of companies to ensure and protect their corporate image is directly affected by the quality of the products and services they provide. Components such as measuring the corporate image, protecting the current reputation, creating the necessary strategies to create a stronger image, and ensuring stability constitute the necessary stages for companies to improve their corporate image. The names of corporate companies, the work they do, their connections with other companies and their level of competition create their images. As in many sectors, corporate image is important in airline transportation systems. However, as the corporate image reaches global areas, the contribution of the corporate image to the country is an undeniable fact. In the context of the aviation industry, the company that represents Turkey at the highest level in terms of both brand value, reputation and country image is undoubtedly Turkish Airlines. In this thesis study, it is aimed to investigate the effect of the flag carrier airlines' corporate image on the country's image in the context of Turkish Airlines. For this purpose, 47 people selected among frequent flyers were included in the study. Country Image and Corporate Image measurements were made by survey method. The data obtained from the surveys were examined through the SPSS 25 statistical package program. In the light of the findings obtained as a result of the analysis, the contribution of flag carrier airline companies to the country's image and the role of flag carriers in country awareness were investigated. It was concluded that the relationship was at a high level and increases in the corporate image sub-factor increased the Country Image Scale when the relationship between corporate image and country image scales was examined by correlation analysis.