Ünye Çimento Fabrikası bacalarından değişik zamanlarda alınan toz örneklerinin değişik fındık çeşitlerinde polen çimlenmesine etkileri üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 45775
  2. Yazar: ERGÜN TOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Y. ZEKAİ KATIRCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÜNYE ÇİMENTO FABRİKASI BACALARINDAN DE?İŞİK ZAMANLARDA ALINAN TOZ ÖRNEKLERİNİN DE?İŞİK FINDDX ÇEŞİTLERİNDE POLEN ÇİMLENMESİNE ETKİLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Ergün Tor Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Y. Zekâi KATIRCIO?LU 1996, Sayfa: 40 Jüri : Prof. Dr. Y. Zekâi KATIRCIO?LU Prof. Dr. Zeki ÖZER Prof. Dr. Salih MADEN Bu çalışmada yapılan polen çimlendirme testlerinde, fabrikaya 100 m. uzaklıktan alınan polenlerde çimlenme oranı %7.75 ± 0.934, 500 m. uzaklıktan alınan polenlerde %15.25 ± 0.766, 1000 m. uzaklıktan alıınan polenlerde %21.75 ± 0.657 olarak bulunmuş, temiz bölgeden alınan polenlerde ise bu oran %42 ± 0.577 olarak saptanmıştır. Aynı şekilde polen çim tüpü uzunlukları, 100 m. uzaklıktan alınan polenlerde 5.5 ± 0.825 mikron4S00 m. uzaklıktan alınan polenlerde 57 ± 1.765 mikron olarak bulunmuştur. Temiz bölgeden alınan polenlerde ise bu uzunluk ortalama 91.00 ± 0.577 mikron şeklinde saptanmıştır. Temiz alandan alınan aynı fındık çeşidinin (Tombul) polen çimlendirme testlerinde ise, çimento fabrikası baca tozu bulunmayan çimlenme ortamında %42.00 ± 0.577 oranında çimlenme olmasına karşını 1/3200 oranında çimento fabrikası baca tozu içeren çimlenme ortamında %26.333 ± 0.882, 1/1600 oranında toz içeren çimlenme ortamında %17.667 ± 0.667, 1/800 oranında toz içeren çimlenme ortamında %12.667 ± 0.677, 1/400 oranında toz içeren çimlenme ortamında %10.00 ± 0.577, 1/200 oranında toz içeren çimlenme ortamında %7.333 ± 0.882, 1/100 oranında toz içeren çimlenme ortamında %5.00 ± 0.577 ve 1/50 oranında toz içeren çimlenme ortamında ise %3.00 ± 0.577 oranında polen çimlenmesi saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Fındık, polen, polen çimlenmesi, çimento fabrikası baca tozu (Çimento fabrikası, fırın tozu), çimento baca tozu zararı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT M. Sc Thesis STUDIES ON THE EFFECTS OF CEMENT KILN DUST EMITTED FROM ÜNYE CEMENT ON THE GERMINATION OF HAZELNUT POLLENS. Ergün TOR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor : Prof. Dr. Y. Zekâi KATHICIO?LU 1996, Page: 40 Jury : Prof. Dr. Y. Zekâi KATDtCIO?LU Prof. Dr. Zeki ÖZER Prof. Dr. Salih MADEN Germination percentages of hazelnut pollen samples taken from the distances of 100m., 500m. and 1000 m. away from Ünye Cement Factory were 7.75 ± 0.934, 15.25 ± 0.766 and 21.75 ± 0.657, respectively. Germination percentage of samples taken from the clear are was found as 42 ± 0.577. Germ tube lengths of pollen samples taken from the distances of 100 m., 500 m. and 1000 m. away from the Ünye Cement Factory were 5.5 ± 0.825, 26.75 ± 1.080 and 57 ± 1.765 microns, respectively. Germ tube length of pollens taken from the clear area was found as 91 ± 0.577 micron. The same hazelnut variety (Tombul) taken from the clear area was used for pollen germination tests in a germination media. Germination percentage was 42 ± 0.577 in germination media containing no cement kiln dust. Germination percentages of pollen samples in media containing cement kiln dust in ratios of 1/3200, 1/1600, 1/800, 1/400, 1/200, 1/100 and 1/50 were 26.333 ± 0.882, 17.667 ± 0.667, 12.667 ± 0.677, 10.00 ± 0.577, 7.333 ± 0.882, 5.00± 0.577 and 3.00 ± 0.5277, respentively. KEY WORDS: Hazelnut (filbert = walnut), pollen, pollen germination, cement kiln-dust, cement kiln-dust effect.