Toz metalurjisi yöntemi ile AISi12-CuAI2 metal matrisli kompozit üretimi ve CuAl2 oranının özelliklere etkisi
Production of AISi12-CuAI2 metal matrix composites and effect of CuAl2 amount to the properties
- Tez No: 457808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAMAN ERARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada toz metalürjisi yöntemleriyle AlSi12 ve CuAl2 tozları üretilmiştir. Bu tozların karışımından CuAl2 oranın değiştirilerek elde edilen metal matrisli kompozitlerin malzeme özelliklerine etkisi deneylerle incelenmiştir. Tozlar mekanik toz üretim yöntemleriyle üretilmiş ve 300 oC'de üç ayrı eksende 10'ar dakika sıcak presleme ile sıkıştırılıp sinterlenmiştir. Farklı oranda CuAl2 içeren numuneleri ışık mikroskobunda incelenmiştir. Numunelerin mikroyapıları incelendiğinde genel olarak homojen bir yapı elde ediğidi gözlemlenmiştir. Bunun ardından Brinell sertlik testi, yoğunluk tayıni ve yüzey aşınma testlerine tabi tutulmuştur. Sertlik testlerindeki analizlerde ise CuAl2 miktarı arttıkça serlik değerlerinin de arttığı gözlemlenmiştir. Yoğunluk tayininde de yine aynı şekilde CuAl2 oranıyla yoğunluk beklediği gibi artmıştır. Tüm bunların yanında, aşınma direncinin de CuAl2'nin artışıyla doğru orantılı olarak arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, AlSi12 and CuAl2 powders are produced by powder metallurgy process. After, those powders are mixed different amount of CuAl2, and its effect to the material properties is observed. These powders are produced by mechanical methods and all the samples are hot pressed and sintered at 300 oC in three axis, 10 minutes for each axis. All the samples' surfaces that includes different amoun of CuAl2 are observed in light microscope. It is observed that microstructure of samples are homogeneous. Then, all are subjected to brinell hardness test, density determination and surface abrasion tests. I has seen that hardness increases by increasing the amount of CuAl2. Also the result is the same in the density determination as it is expected. Beside all of these, it is clearly seen that the abrasion resistance of material is getting better by incresing the amount of the CuAl2.