Toz metalurjisi yöntemi ile Ni kaplı GNP takviyeli AlSi12 köpük dolgulu paslanmaz boruların üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of Ni coated GNP reinforced AlSi12 foam filled stainless pipes by powder metallurgy
  1. Tez No: 915345
  2. Yazar: KILANI A. MOHAMED HASSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF UZUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, Ni-GNP/AlSi12 köpük dolgulu paslanmaz çelik boruların üretimi ve mekanik özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Matris olarak Al-Si tozları kullanılmış, köpürtücü ajan olarak TiH2, takviye malzemesi olarak ise Ni kaplı GNP'ler eklenmiştir. Tozlar bilyalı karıştırma, presleme ve sıcak ekstrüzyon yöntemleriyle öncü numunelere dönüştürülmüş, ardından 750°C'de köpürtme işlemi uygulanarak köpük dolgulu yapılar elde edilmiştir. Numuneler yoğunluk, makro/mikro yapı, XRD analizi, mikro sertlik ölçümleri ve basma/eğme testleri ile karakterize edilerek mekanik performansları değerlendirilmiştir. Deneysel sonuçlar, Ni-GNP ilavesinin köpük yapısının stabilitesini artırdığını, ancak genleşme oranlarını azalttığını göstermiştir. Mikroyapısal analizler, Ni-GNP katkısının matris ile daha güçlü bir bağ oluşturduğunu ve intermetalik fazların oluşumunu teşvik ettiğini ortaya koymuştur. Basma testleri, köpük dolgulu boruların boş borulara kıyasla daha yüksek enerji absorbe kapasitesine sahip olduğunu ve yük taşıma performanslarını iyileştirdiğini göstermiştir. %0,4 Ni-GNP içeren köpük dolgulu borular, en iyi basma dayanımı ve enerji absorpsiyon özelliklerini sergileyerek en uygun takviye oranı olarak belirlenmiştir. Eğme testleri de benzer şekilde köpük dolgulu boruların deformasyon direncini artırdığını ve yük taşıma kapasitelerini iyileştirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to produce Ni-GNP/AlSi12 foam filled stainless steel pipes and evaluate their mechanical properties. Al-Si powders were used as matrix, TiH2 was added as foaming agent and Ni coated GNPs were added as reinforcement material. Powders were converted into precursor samples by ball mixing, pressing and hot extrusion methods, then foam filled structures were obtained by foaming at 750°C. Samples were characterized by density, macro/micro structure, XRD analysis, micro hardness measurements and compression/bending tests and their mechanical performances were evaluated. Experimental results showed that Ni-GNP addition increased the stability of the foam structure but decreased the expansion rates. Microstructural analyses revealed that Ni-GNP addition created a stronger bond with the matrix and promoted the formation of intermetallic phases. Compression tests showed that foam filled pipes had higher energy absorption capacity compared to empty pipes and improved their load carrying performance. Foam filled pipes containing 0.4% Ni-GNP were determined as the most suitable reinforcement ratio, exhibiting the best compressive strength and energy absorption properties. Bending tests also showed that foam filled pipes increased deformation resistance and improved load carrying capacity.