Semantic analysis using natural language processing methods
Doğal dil işleme yöntemleri ile semantik analizi
  1. Tez No: 457809
  2. Yazar: NABEEL ZUHAIR TAWFEEQ ABDULNABI
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. OĞUZ ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Film eleştirileri üzerinden yapılan cümle sınıflandırma işlemleri cümlelerin kısalığı yüzünden çok zor yapılmaktadır. Bu tezde, küçük boyuttaki verilerin üzerinde çalışacak bir Konvolüsyonal Neural Network (CNN) daha iyi bir sınıflandırma yapılması amacıyla anlatılmıştır. Bu çalışmada sunulan CNN, bir çok katmandan meydana gelmektedir. Birinci katmanda cümleler ikili tabana dönüştürülmüştür. Sonraki katmanda, konvolüsyonel yapay sinir ağı sayesinde cümlelerin seviye özellikleri çıkarılmıştır.Bu aşamadan alınan sonuçlar ikinci katmanda max-pooling yöntemiyle bir matris üzerinde birleştirilmiştir. Son aşamada ise softmax sınıflandırıcısı kullanılmıştır. Bu çalışmada veriyi işlemek için farklı boyutlarda parti (batch) ve birakma (dropout) oranları kullanılmıştır. Bu sayesde CNN ve yapay sinir ağı blokları cümlelerin özelliklerinin öğrenilmesinde etkin bir hale getirilmiştir. CNN'in çoklu filtrelerle kullanılması sayesinde çok kısa ve anlaşılması güç cümlelerin sınıflandırılması mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
Sentence classification for shortened texts such as single sentences of a movie reviews typically presents problems due to the limited amount of information that they contain. In response, we developed a multilayer convolutional neural network (CNN) architecture and better hyperparameter values for sentence classification learning. Among CNN's layers the input layer consisting of concatenated word embeddings, followed by convolution layer with different filter sizes for learning sentence-level features, and a max-pooling layer that concatenates features to form a final feature vector. In a final fully connected layer, a softmax classifier predicts the class. We allow the network to handle an arbtirary batch size with different dropout ratios in order to aptly regularize the CNN to block neurons from co-adapting, and to impose those neurons in order to learn useful features. By using the CNN with multiple filter sizes, we can detect specific features, including negations such as“not amazing”. We furthermore use a word2vec [1] method for the learning of word representation distribution, which we show can easily capture beneficial syntactic and semantic regularities.