Calculation of maximum spectral efficiency for multi-user massive MIMO system
Çok kullanıcılı massive MIMO sistemi için maksimum spektral verimliliği hesabı
  1. Tez No: 457812
  2. Yazar: ODAY NAZAR MUAAMAR ALKHALILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANSAL GÜÇLÜOĞLU, YRD. DOÇ. DR. AHMET SERBES, YRD. DOÇ. DR. GÖKALP TULUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Telekomünikasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Haberleşmenin tüm terminal türleri (akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarları ve normal bilgisayarlar, tabletler, kablosuz kameralar, kablosuz cihazlardan verinin alınması gibi..) tarafından talep edilen verinin hızı ve muazzam artışından dolayı, çok girişli çok çıkışlı (MIMO) yapılar, modern gezgin haberleşme sistemlerine uyarlanmaktadırlar. Bu veri, 2020'ye kadar yaklaşık 12 milyara ulaşacak olan yayın da yapan UE'lerin sayısına ek olarak 30.6 Exabyte'lara ulaşacaktır. Bu durum, haberleşme mühendislerini, bu talebe bir çözüm bulmaları konusunda ikna etmiş bulunmaktadır. Bu çözümlerden bir tanesi çok fazla anten ile donatılmış MIMO teknolojisini haberleşme sistemlerine uyarlamaktır. Massive MIMO, talep edilen kullanıcı kapasitesini karşılama bakımından gelecek vaat etmektedir. Bu tezde çoğunlukla, çift taraflı zaman bölmeli haberleşmede, spectrum verimini maksimum yapmak için pek çok parametrenin etkisinin araştırılması hedeflenmiştir. Araştırılan parametreler; iyi veya kötü olması durumunda kanal durum bilgisi, tekli veya çoklu hücre senaryoları, hücre alanının değişme etkisi, sistemdeki işaretin başına eklenen paket olan öncü işaretin etkileri, öncü işaretin yayılma parametresi üzerindeki etkileridir. Ayrıca öncü işarete katılmış başka işaretlerin gücü gibi, öncü işaretin maksimum spectrum etkilerinin hücre boyutlarına nasıl bağlı olduğu ve onun farklı metotlara etkisi araştırılmıştır. Bu tezde, 2 tane yaygın olarak kullanılan doğrusal işlem metodunu da araştırıyoruz. Bu metotlar, sıfıra-zorlama (ZF) ve maksimum birleştirme oranı (MRC)'dır. Yukarı yönde yayın ve aşağı yönde yayın için aynı anda spectrum verimi hesaplanmıştır. Sonuçlar açık bir şekilde gösteriyor ki, massive MIMO teknolojisi, sistemde spectrum verimini artırmak için iyi bir yöntemdir. Bu yöntem, veri oranlarına artan talebi karşılamak için istenen çözümlerden bir tanesi olacaktır.
Özet (Çeviri)
Multiple input multiple output (MIMO) has been adopted in modern mobile system, due to the enormous and rapid increase of data that is demanded by all kinds of User equipment UE (smartphones, laptops and computers, tablets, wireless cameras, data acquisition wireless devices, etc) which could reach 30.6 ExaByte by 2020 in addition to that the number of UE also forecasted to reach around 12 billion device by 2020, those numbers persuade telecommunication engineer to find a solution for that demand. One of the solutions is by adopting the technology of massive multiple input multiple output (massive MIMO) which has promising capability to satisfy users demand. In this thesis, it is mostly targeted to investigate the effect of several parameters on maximum spectral efficiency (SE) under time division duplex (TDD). The parameters investigated are channel state information while it's well-known or not. Single cell or multi cell scenario. The effect of cell area. The effect of pilot signal as an overhead in the system. The effect of pilot signal on propagation parameter and how its affect maximum spectral efficiency depend on cell size as a strength of pilot contamination signal and how its affect with different reuse schemes. We also investigate the system with two common linear processing schemes zero-forcing (ZF) and maximum ratio combining (MRC). The spectral efficiency is calculated for combined uplink and downlink communications. The results shows in a clear way that massive MIMO technology brings to us a good way to increase the SE in the system and it will be one of desired solution to satisfy the increasing demand on data rate.