Isparta ili ve çevresinde, yağ güllerindeki pas hastalığı (Phragmidium mucronatumers Schlecht)'na karşı ''Yayıcı yapıştırıcı'' kullanımıyla diniconazole (Sumi eight)'un etkinliğinin artırılması üzerine bazı araştırmalar
- Tez No: 45783
- Danışmanlar: PROF. DR. Y. ZEKAİ KATIRCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İSPARTA ILI ve ÇEVRESİNDE, YA? GÖLLERİNDEKİ PAS HASTALI?I (Phragmidium mucronatum (Pers) Schlecht)'NA KARŞI“YAYICI-YAPIŞTIRICI”KULLANIMIYLA DINICONAZOLE (Sumi-Eight ) 'UN ETKİNLİ?İNİN ARTIRILMASI ÜZERİNE BAZI ARAŞTİRMALAR Hasan Murat AKsoy Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Y. Zekâi KATIRCIO?LU 1995, Sayfa: 37 Jüri : Prof. Dr. Y. Zekâi KATIRCIO?LU Prof. Dr. Haluk SORAN Yrd Doç.Dr. Özdemir HANCIO?LU Bu çalışmada, gül pasına (Phragmidium mucronatum (Pers) Schlecht) ' na karşı kullanılan Diniconazole (Sumi-EightS EC)run yayıcı-yapıştirıcı (Citowett) ilavesi ile dozun düşürülmesi ve ilaçlama sayısının azaltılmasının hastalığa etkisi araştırılmıştır. Araştırma sonucunda, Citowett ilaveli ve ilavesiz tam ve yarı dozlar, 3 ilaçlama ile %100 etki sağlarken; 2 ilaçlama Tam Doz uygulaması %90.79, 2 ilaçlama 1/2 Doz uygulaması %85.22, 2 ilaçlama Tam Doz+Citowett uygulaması %93.72 ve 1/2 Doz+Citowett uygulaması %87.45'lik etki göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Gül Pası, Diniconazole, Citowett, yayıcı - yapıştırıcı, ilaçlama sayısı, tam doz, yarı doz
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis SOME RESEARCHES on the EFFECTIVENESS of“SPREADER-STICKER”ADDED DIN1CONAZOLE (Sumi-Elght) AGAINST RUST (Phraamidium mucronatum (Pens) Schlecht) on OIL-BEARING ROSES in İSPARTA PROVINCE Hasan Murat Aksoy Ankara University Graduate School of Naturel and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Prof.Dr. Y. Zefcâi KATIRCIO?LU 1995, Page: 37 Jury : Prof. Dr. Y. Zekâi KATIRCIO?LU Prof. Dr. Halufc SORAN Asst.Prof.Dr. özdemir HANCIO?LU In this study, the effect of Diniconazole (Sumi-EightS EC) which is used to control of rose rust ( Phragmidium mucronatum (Pers) Schlecht) was investigated by reducing the application number and lowering the dose by addition of a spreader- sticker (Citowett). As a result, the following four doses and 3 application times of each provided 100% control; recommended dose with Citowett addition, recommended dose without Citowett, half of the recommended dose with Citowett, half of the recommended dose without Citowett. Two spraying with the recommended dose provided 90.79%, two spraying with half of the recommended dose provided 85.22%, two spraying with the recommended dose+Citowett provided 93.72% and two spraying with half of the recommended dose+Citowett provided 87.45% control. KEY WORDS: Rose rust, Diniconazole, Citowett, spreader-sticker, application number, recommended dose, half of the recommended dose.