Post-disaster reconstruction and the role of computational methods in architecture
Afet sonrası imar ve mimarlık hesaplama yöntemlerin rolü
  1. Tez No: 457823
  2. Yazar: LINA ALKHODARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TOGAN TONG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Afet sonrası yeniden yapılanma konusu mimarlıkta sıcak araştırma konularından biri olarak kabul edilir. Bu konunun önemi, son yıllarda afet sayısının artış göstermesine bağlı olup ve aynı zamanda toplum ve fiziksel inşaat afetlerin etkisiyle ilgilidir. Afetin etkisi, önceden tedbir alınmış afet savunmasızlığını azaltabili rtasarım ve inşaat aşamalarında, mevzuatı kurarak minimuma indirilebilir. Ayrıca, afet sonrası yeniden yapılanmada toplumun fiziksel ve sosyal yapısını geliştirmek için kavram uygulaması yapılabilir. Bu konuyu, geçici evlerin tasarımı ve uygulanmasında kabul kısıtlamalarının üstesinden gelmek için, mimari parametrik ve hesaplama yöntemleri kullanılarak etkin şekilde ele almayı deneyen birçok çalışma var. Bu araştırmaların bazıları geçici ev birimlerinin farklı varyasyonlarını oluşturmak için parametreler tercüme edilebilir tasarım gereksinimleri üzerine yoğunlaşmıştır. Bununla birlikte, tasarıma önerilmiş metotlar,verileri afet bölgesinden amaçlanan algoritmik modelleme uygulamasına tanıtılmış elverişli parametrelere çevirebilen deneyimli mimarların müdahalelisinehala ihtiyaç duymaktadır. Bazı araştırmalara göre, geçici evlerin kullanıcılarının çoğunluğu kendi gereksinimleri için uygun olması nedeniyle belirlenen birimlere değişikliği onaylamış. Bu çalışmada, geçici bir ev tasarımı için yönergeler sağlanmaktadır. Ayrıca, algoritmik tasarım getirisindeki süreç sunulmuştur. Buna doğrultuda, parametrik geçici ev tasarım süreci tanımlanmış, adımlardan biri (mimar olması gerekli olmayan insanlar tarafından) toplanan istatistiklerin, afet alanlarındanotomatik sınıflandırma yöntemi parametrelerineçevrilmesidir. Bu yöntemde farklı kullanıcı gereksinimleri dikkate alınır. Nöral ağ sistemi sınıflandırma için kullanılır. Ayrıca, K-ortalama girdilerin çiftleri ve Nöral ağı eğitmek için yeterince büyük ilgili çıkışların oluşturulmasında kullanılır.Tasarım parametreleri için seçilenotomatik yöntemin verimliliğini kontrol etmek amacıyla, dünya genelinde (her ülkenin farklı karakteristik özelliğini hesaba dahil ederek) çeşitli ülkelerden veri toplanmıştır. Bundan sonra, seçilmiş ülkeler için tasarım özellikleri sayısal değerler şeklinde manuel olarak belirlenir. Ve en sonunda, seçilmiş ülkeler Nöral ağ otomatik sisteminde test edilmiş ve sistemin çok verimli olduğu ispat edilmiştir. Bu sistemkısa bir zaman diliminde kesin sonuçlar veriyor olması avantajına sahiptir ve bu onu bütün bir sistem olarak daha verimli hale getirir. Buna ek olarak, tasarım gereksinimleri sayısı arttırılabilir ve parametreler ve tasarım özellikleri sırası ile artacaktır. Bu, farklı kullanıcı gereksinimlerini karşılamak için uygun tasarımlar elde etmenin ilk adımıdır. Nispeten, tasarım ihtiyaçlarının artış sayısına bağlı olarak, farklı bölgeler için tasarım özelliklerini belirlemek mimarın işini daha karmaşıklaştırmakta, daha fazla zaman almakta ve yeterli zamanda daha az kesin sonuç tanımlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of post disaster reconstruction is considered one of the hot research topics in architecture. The importance of this topic is due to the increasing number of disasters in the last years, and also related to the impact of disasters on communities and physical construction. The impact of disaster can be minimized by setting up legislation in the design and building phases which can reduce the vulnerability to disaster in advance as a precaution. Also, by implementing the (Build Back Better) concept to improve the physical and social structure of the community in the rebuilding after the disaster. There are a lot of studies which have tried to handle this subject efficiently by employing the parametric and computational methods of architecture, in order to overcome the constrains regarded to the design and implementing of temporary houses. Some of these researches have focused on the design requirements which can be translated into parameters to produce different variations of the temporary house units. However, the suggested methods of design still need an intervention of experienced architects who are able to translate the data from the disaster area into convenient parameters which can be introduced to the intended algorithmic modeling application. According to some researches, most of the users of the temporary houses have committed changes to the designed units due to being unsuitable for their requirements. In this study, guidelines for designing a temporary house is provided. Also, the process in which the algorithmic design proceeds is presented. Accordingly, the parametric temporary house design process is defined , one of the steps is translating the statics collected from the site of disasters (by people who are not necessary architects) into parameters in an automatic classification method. In this method the different user requirements is taken into account. The neural network system is used for classification. Moreover, the K-means is used to generate pairs of inputs and their related outputs that are large enough to train the Neural network. For the purpose of checking the efficiency of the automated method of selecting parameters for the design, data is collected about various countries from around the world (with taking into account the diversity of the characteristics defining each country). After this, the design properties in shape of numerical values for the selected countries is manually determined. And finally, the selected countries was tested in the Neural network automated system and the system is proved to be very efficient. This system have the advantage of giving accurate results in a short period of time, which makes it more efficient as a whole system. Additionally, the number of design requirements can be increased and the parameters and design properties will be increased respectively. This is a step to achieve more designs convenient to different user requirements. Comparatively, determining the design properties for different regions according to increased number of design requirements manually would make the job of the architect more complicated, more time consuming and less accurate in term of results.