Yerel ekonomide kadın girişimcilerin rolü: Afet sonrası yeniden yapılanma sürecinde kadın girişimciliği
The role of women entrepreneurs in the local economy: Women's entrepreneurship in the post-disaster reconstruction process
  1. Tez No: 991623
  2. Yazar: SİNEM NUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONYEL OFLAZOĞLU DORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, 6 Şubat 2023 depremlerinin ardından Hatay'daki kadın girişimcilerin deneyimlerini, karşılaştıkları zorlukları ve geliştirdikleri başa çıkma stratejilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Afetlerin mevcut toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini derinleştirdiği bilinmektedir. Çalışma, kadın girişimciliği, afet dayanıklılığı ve toplumsal cinsiyet kesişiminde kavramsal ve ampirik katkı sunmayı hedeflemektedir. Fenomenolojik desende tasarlanan nitel araştırmada, maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılarak farklı demografik özelliklere sahip 20 kadın girişimci ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veriler, Braun ve Clarke'nin altı aşamalı tematik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Bulgular dokuz ana tema altında yapılandırılmıştır: afet öncesi girişimcilik deneyimi, afet anı ve kriz dönemi deneyimleri, yeniden başlama süreci, karşılaşılan zorluklar ve engeller, fırsatlar ve olumlu gelişmeler, destek mekanizmaları ve erişim, psikososyal etkiler ve iyileşme, yerel ekonomiye katkı ve politika önerileri. Araştırma sonuçları, kadınların girişimcilik motivasyonlarının ekonomik zorunlulukla başladığını, ancak özgüven artışı, karar alma gücü ve toplumsal tanınma gibi çok boyutlu kazanımlar elde ettiklerini ortaya koymaktadır. Afet sonrası iş yaşamına devam etme kararında ekonomik gereklilik, mesleki kimlik bağlılığı ve psikolojik toparlanma ihtiyacının etkili olduğu saptanmıştır. Katılımcılar, sermaye yetersizliği, finansal erişim sorunları, travma sonrası stres, toplumsal cinsiyet normlarından kaynaklanan baskılar ve bürokratik engeller gibi çok katmanlı zorluklarla mücadele etmişlerdir. Bununla birlikte, dijital dönüşüm fırsatları, yeni iş alanlarının ortaya çıkması, sosyal sermayenin güçlenmesi ve kişisel güçlenme süreçleri de gözlemlenmiştir. Araştırmanın önemli bulgularından biri, girişimcilik faaliyetinin psikolojik iyileşme sürecinde iyileştirici bir işlev görmesidir. Kadınlar, çalışma yaşamının normalleşme, kontrol duygusu ve anlam kazanma açısından kritik önem taşıdığını vurgulamışlardır. Sosyal sermaye, afet sonrası dayanıklılıkta belirleyici rol oynamıştır. Aile, kadın dayanışma ağları, kooperatifler ve sivil toplum örgütleri temel destek mekanizmaları olarak işlev görmüştür. Dijital yetkinliklere sahip kadınlar yeni fırsatlar yaratabilirken, dijital okuryazarlıktan yoksun olanlar dışlanma riskiyle karşı karşıya kalmıştır. Kadın girişimciler, istihdam yaratma, yerel üretim süreçlerini canlandırma ve toplumsal dayanışmayı güçlendirme yoluyla yerel ekonominin yeniden inşasında merkezi aktörler olarak öne çıkmaktadır. Araştırma, zaman dilimlerine göre farklılaşan politika önerileri sunmaktadır: acil dönemde kadın girişimci destek paketleri, psikolojik danışmanlık hizmetleri ve çocuk bakım destekleri; orta vadede kapasite geliştirme programları ve finansal kapsayıcılık mekanizmaları; uzun vadede ise toplumsal cinsiyet eşitliğini merkezine alan yasal düzenlemeler ve kurumsal kapasite güçlendirme önerilmektedir. Sonuç olarak, afet sonrası yeniden yapılanma süreci, toplumsal cinsiyet eşitliğine doğru yapısal dönüşüm için bir fırsat penceresi olarak değerlendirilmelidir. Uygun destek mekanizmalarıyla donatıldıklarında, kadın girişimciler yalnızca ekonomik aktörler değil, aynı zamanda sosyal dönüşümün öncüleri ve sürdürülebilir kalkınmanın mimarları olarak rol oynayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research examines the experiences, challenges, and coping strategies of women entrepreneurs operating in Hatay following the February 6, 2023 earthquakes. Disasters are not gender-neutral; they deepen existing inequalities and disproportionately affect women. This study contributes to the literature at the intersection of women's entrepreneurship, disaster resilience, and gender. The research employs a phenomenological design using qualitative methods. In-depth interviews were conducted with 20 women entrepreneurs from diverse ages, education levels, marital statuses, and sectors through maximum diversity sampling. Data were analyzed using Braun and Clarke's thematic analysis method. Findings are structured under nine main themes: pre-disaster entrepreneurship experience, disaster moment and crisis period, restart process, challenges encountered, opportunities and positive developments, support mechanisms, psychosocial effects, contribution to local economy, and policy recommendations. While women started entrepreneurship due to economic necessity, they gained multidimensional benefits including self-confidence, decision-making power, and social recognition. The decision to restart after the earthquake was driven by economic necessity, professional identity, and psychological recovery needs. Women faced challenges including capital insufficiency, credit access problems, psychological trauma, gender-based pressure, and bureaucratic obstacles. However, positive developments such as digital transformation, new business opportunities, increased social capital, and personal empowerment were also experienced. The central role of work in psychological recovery is one of the most significant findings. Women expressed that working provided them with a sense of normalcy, control, and meaning. Social capital played a critical role in women's resilience. Family, women's networks, cooperatives, and associations served as life-saving support systems. While women with digital skills created new opportunities, those without digital literacy became victims of the digital divide. Women played a central role in rebuilding the local economy through employment creation, local production, and community solidarity. The research proposes emergency support packages for women entrepreneurs, psychological support, and childcare assistance for the immediate period; capacity building and financial inclusion for the medium term; and gender equality legislation and institutional capacity strengthening for the long term. Post-disaster reconstruction should be viewed as an opportunity for transformation toward gender equality. With appropriate support, women are powerful agents, pioneers of change, and architects of sustainable development.