Pervane şaft modelinin değişken devirli tahrik etkisinde titreşim analizi
Vibration analysis of a drive shaft prototype with expose of variant-pole electric motor
- Tez No: 457825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYUP BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Titreşim analizi sistemler açısından gerek dizayn aşamasında gerekse çalışmaları esnasında önem arz eden bir analiz türü olup, sistemin ömrünün belirlenmesinde kritik bir rol oynar. Titreşim analizi ile temel maksat sistemin tabii frekans değerine ulaşabilmek ve hangi frekans aralığında sistemin nasıl davranacağını önceden görebilmektir. Böylelikle sistemin amacına uygun şekilde çalışması ve ekonomik ömrünü titreşim yönünden sorunsuz tamamlaması hedeflenir. Gemiler bütün olarak ele alındığında şaft sistemleri ana titreşim kaynağı olarak gösterilmektedir. Şaft sisteminin titreşim analizi yapılarak, geminin denizcilik özelliği arttırılıp uygun çalışma devir aralıklarının saptanması mümkün olmaktadır. Yapılan çalışmada değişken devirli elektrik motoru ile tahrik edilen iki noktadan yataklanmış şaft modeli üzerinde sayısal yöntemler, analitik çözüm, matematik model ve ivmeölçer vasıtasıyla titreşim analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Vibration analysis is an essential analysis type for both the design stage and during system operation. It also has a critical role for determining system's lifetime. The main aim of the vibration analysis is to find out system's natural frequency and to figure out how the system will react between the appointed frequency interval. Thus with accurate analysis of systems result in for both; to operate properly and complete economic life. Shaft systems can be taken the main vibration source for the ship when the ships deal with a subject entirely. It is possible with making vibration analysis of shaft systems to improve seakeeping of ships and to determine appropriate revolution interval of engine. At this study, a drive shaft prototype with expose of variant-pole electric motor is analysed for vibration with the following ways; analytical solution, numerical solution, mathematical model and accelerometer measurement.