Eskişehir ilinde şeker pancarlarında beet mosaic vinus ve beet necrotic yellow vein viruslarının tesbiti üzerine araştırmalar
- Tez No: 45785
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL ERDİLLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi ESKİŞEHİR İLİNDE ŞEKER PANCARLARINDA BEET MOSAIC VIRUS ve BEET NECROTIC YELLOW VEIN VIRUSLARININ TESBITI ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Tansu HÖBEK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Gürsel ERDÎLLER 1995, Sayfa: 39 Jüri : Prof. Dr. Gürsel ERDÎLLER Prof. Dr. Ahmet ÇITm Prof. Dr. Y. Zekai KATmCIO?LU Bu çalışmada, Eskişehir ilinin 9 ilçesindeki şekerpancarı ekili alanlarına yapılan surveylerle virus belirtisi taşıyan bitkilerden örneklemeler yapılmış ve örnekler sera ve laboratuvarlarda incelenmiştir. 67 tarladan toplanan örnekler konukçu test bitkilerine aşılanmış ayrıca serolojik testler uygulanmıştır. Rhizomonia'dan şüphelenilen örnekler ise BNYW IgGye karşı Indirekt ELlSA testine tabi tutulmuştur. Test sonuçlarına göre 6 örnekte BNYW, 12 örnekte BMV bulunmuştur. Bu sonuçlara göre Sivrihisar-flören bölgesinde BNYW önemlidir. ANAHTAR KELİMELER : Şekerpancarı, pancar mozayık virusu, pancar nekrotik san damar virusu.
Özet (Çeviri)
u ABSTRACT Masters Thesis STUDIES ON OCCURENCE OF BEET MOSAIC AND BEET NECROTIC YELLOW VEIN VIRUSES ON SUGARBEETS IN ESKİŞEHİR Tansu HÖBEK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor : Prof. Dr. Gürsel ERDÎLLER 1995, Page : 39 Jury : Prof. Dr. Gürsel ERDİLLER Prof. Dr. Ahmet ÇITm Prof. Dr. Y. Zekai KATHICIO?LU In this research, the surveys were conducted to 9 towns of Eskişehir and virus infected sugarbeet plants were collected and brought to laboratory for investigations. Samples collected from 67 frelds were mechanically inoculated test plants and applied the serological tests. Suspected as Rhizomonia infection were applied to Indirekt ELISA test against BNYW IgG. According to the results of these test six specimens were infected Beet Necrotic Yellow Vein, twelve specimens Beet Mosaic Virus. According to this results Beet Necrotic Yellow Vein Virus was prevalent in Sivrihisar-Ilören. Key Words : Sugarbeet, beet mosaic virus, beet necrotic yellow vein virus.