ONN ve ONS donör setlerine sahip bazı tiyosemikarbazonların ve Ni(II) komplekslerinin kristalografik, spektroskopik ve teorik çalışmaları
Crystallagraphic, spectroscophic and theoretical studies on some thiosemicarbazones having ONN and ONS donor sets and Ni(II) complexes
- Tez No: 457863
 - Danışmanlar: PROF. DR. METİN YAVUZ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 153
Özet
Tiyosemikarbazon türevleri kimyasal yapıları ve biyolojik özellikleri nedeniyle organik bileşiklerin önemli bir sınıfını oluştururlar. Son yıllarda tiyosemikarbazon içeren metal kompleksleri üzerindeki çalışmalar büyük ilgi görmektedir. Bu nedenle bu çalışmada ONN ve ONS donör setlerine sahip dört yeni tiyosemikarbazon ligandı (L1-4) ve ikinci bir ligand olarak trifenilfosfin içerecek şekilde bu ligandların Ni(II) kompleksleri (1-4) sentezlendi. İlk olarak tek kristal X-ışını kırınımı yöntemi kullanılarak, moleküllerin geometrileri, bağ uzunlukları ve açıları, molekül içi ve moleküller arası etkileşmeleri belirlendi. Moleküllerin kristal yapıları aydınlatıldıktan sonra, YFT/B3LYP yöntemi ve C, H, N, O, P, S atomları için 6-311G(d,p), Ni atomları için LANL2DZ baz setleri kullanılarak teorik geometriler hesaplandı ve deneysel sonuçlarla karşılaştırıldı. Ayrıca moleküllerin enerjileri, atomik yükleri, moleküler elektrostatik potansiyel yüzeyleri ve moleküler orbitalleri teorik olarak elde edildi. Moleküllerin titreşim frekansları ve kimyasal kaymaları IR ve 1H NMR spektroskopik teknikleri ile elde edildi ve optimizasyon için seçilen aynı yöntem ve baz setleri ile bu değerler teorik olarak hesaplandı. Ligandların metale hangi noktalardan bağlandıklarını bulmak için ligand ve komplekslerin IR ve 1H NMR spektrumları karşılaştırıldı. UV-Vis spektroskopisi ile moleküllerin elektronik soğurma spektrumları elde edildi ve elektronik geçişlerin doğasını anlamak için, optimize geometriler üzerinde ZB-YFT hesaplamaları yapılarak, sonuçlar tartışıldı.
Özet (Çeviri)
Thiosemicarbazone derivatives form an important class of organic compounds due to their structural chemistry and biological activities. The researchs on metal complexes containing thiosemicarbazones have raised considerable interest in recent years. Thus in this study, four new thiosemicarbazone ligands (L1-4) having ONN and ONS donor sets and their Ni(II) complexes with triphenylphosphine as a second ligand (1-4) were synthesized. The geometries, bond distances and angles, intra and inter molecular interactions of the compounds were initially determined by using single crystal X-ray diffraction technique. After lighting the single crystal structures of the compounds, theoretical geometries which calculated using the DFT/B3LYP method with 6-311G(d,p) basis set for C, H, N, O, P, S atoms and LANL2DZ basis set for Ni atoms were determined and compared with experimental results. The molecular energies, atomic charges, molecular electrostatic potential surfaces and molecular orbitals have also been obtained computationally. The vibrational frequencies and chemical shifts of the compounds have been determined by using IR and 1H NMR and spectroscopy techniques and also calculated by using same method and basis sets with the optimization process. The IR and 1H NMR spectra of the complexes were compared with those of the ligands in order to find out the points of attachment of the ligands to the metal ion in the complexes. The electronic absorption spectra of the compounds were determined by using UV-Vis spectroscopy and to understand the nature of electronic transition, TD-DFT calculations on the optimized geometries were performed and discussed.