Üç ayrı kökenli yıllık yonca madicago polymorpha L. var. polymorpha'nın bazı tarımsal karakterleri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 45788
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÜÇ AYRI KÖKENLİ YILLIK YONCA Medicago polymorpha L. var. polymorpha' nın BAZI TARIMSAL KARAKTERLERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR BASRİ HAKAN HAKYEMEZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ahmet Eraç 1995, Sayfa: 43 Jüri : Prof Dr. Ahmet ERAÇ Prof.Dr.Rıza AVCIO?LU Prof.Dr.Hayrettin EKİZ Bu araştırma, tek yıllık bir yonca olan pıtraklı yoncanın (Medicago polymorpha L. var. polymorpha) üç ayrı kökenli ekotipi arasında agronomik karakterler bakımından bir farklılığın olup olmadığının saptanması amacıyla, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümünde, 1993 yılında yapılmıştır. Pıtraklı yoncanın üç ayn kökenli ekotipinde, m2'deki fide sayısı 23.50-79.50 arasındadır. Fide gelişmesi açısından fide yaş ağırlığı 5.31-5.94 g, fide kuru ağırlığı 1.19-1.38 g arasında bulunmuştur. Doğal bitki boyu 16.88-24.55 cm, ana sap uzunluğu 30.15-33.83 cm ve ana sap kalınlığının da 2.04-2.41 mm arasmda olduğu saptanmıştır. Üç ayn kökenli ekotipte çiçeklenme tarihi ekim gününden itibaren 60.75-68.50 gün arasında bir değişim göstermiştir. Pıtraklı yoncanın üç ayn kökenli ekotipinde yeşil ot verimleri 209.10-424.91 kg/da arasmda, kuru ot verimleri ise 62.36-144.98 kg/da arasmda bulunmuştur. Kuru madde oranlan % 94.73-% 94.77 ve kuru madde verimleri de 59.12-137.40 kg/da arasmda değişim göstermiştir. Ham protein oranlan % 20.40-22.10, ham protein verimleri ise 14.78-29. 10 kg/da arasmda elde edilmiştir. Pıtraklı yoncanın üç ayn kökenli ekotipinde fide yaş ağırlığı, fide kuru ağırlığı, ana sap uzunluğu, ana sap kalınlığı, kuru madde oram ve ham protein oram bakımından görülen farklılıkların istatistiki olarak önemli olmadığı görülmüştür. Ancak elde edilen araştırma verilerine göre, m2'deki fide sayısı, doğal bitki boyu, çiçeklenme gün sayısı, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, kuru madde verimi ve ham protein verimi bakımından görülen farklılıkların istatistiki yönden önemli olduğu anlaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Pıtraklı yonca, fide yaş ağırlığı, fide kuru ağırlığı, m2'de fide sayısı, doğal bitki boyu, ana sap uzunluğu, ana sap kalınlığı, çiçeklenme tarihi, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, kuru madde oram ve verimi, ham protein oram ve verimi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis RESEARCHES ON SOME AGRONOMIC TRAITS OF THREE DIFFERENT ORIGIN MEDICS OF Medicago polymorpha L. var. polymorpha BASRİ HAKAN HAKYEMEZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor : Prof. Dr. Ahmet Eraç 1995, Page : 43 Jury : Prof.Dr. Ahmet Eraç Prof.Dr.Riza AVCIO?LU Prof.Dr.Hayrettin EKİZ This research was carried out to determine differences between some agronomic traits of three different origin annual medics of burr medic {Medicago polymorpha L. var. polymorpha) at the Department of Agronomy, Faculty of Agriculture, University of Ankara in the year of 1993. The number of seedlings per square meter was between 23.50 and 79.50. Fresh and dry weight of seedlings in regard to seedling development were found between 5.31- 5.94 g and 1.19-1.38 g respectively. Blooming dates of three different origin Burr medics as the number of days from sowing time to blooming were varied between 60.75 and 68.50 days. The natural plant height, the main stem length and thickness were determined as 16.88-24.55 cm, 30.15-33.83 cm and 2.04-2.41 mm in order. Results of fresh and hay yield of three origin Burr medics were obtained as 209.10-424.91 kg/da and 62.36-144.90 kg/da in turn. Dry matter ratio and dry matter yield were changed between 94.73-94.77 % and 59.12-137.40 kg/da respectively. Crude protein ratio and crude protein yield per decare were found between 20.40-22.10 % and 14.78-29.10 kg/da in order. In accordance with the results, there were no significant statistical differences between fresh and dry weights of seedlings, the main stem length, the main stem thickness, dry matter ratio and crude protein ratio, but there were significant statistical differences between the number of seedlings per square meter, natural plant height, blooming dates, fresh and hay yields, dry matter and crude protein yields. KEY WORDS : Burr medic, fresh seedling weight, dry seedling weight, the number of seedlings per square meter, natural plant height, the main stem length, the main stem thickness, blooming date, fresh and hay yield, dry matter ratio and yield, crude protein ratio and yield.