Bilecik ili domates üretiminde yeniliklerin yayılması ve benimsenmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 45787
  2. Yazar: HÜSEYİN HOŞGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL TALUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi BÎLECÎK ILI DOMATES ÜRETİMİNDE YENİLİKLERİN YAYILMASI VE BENİMSENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Hüseyin HOŞGÖR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstisüsü Tarım Ekonomisi Anabil im Dalı Danışman: Prof. Dr. Cemal TALÜ? 1995, Sayfa: 197 Jüri: Prof. Dr. Cemal TALU? Prof. Dr. Gülcan ERAKTAN Doç. Dr. Taner KUMUK Bu araştırmada, Bilecik ilinde domates üretimindeki yeniliklerin yayılması ve benimsenmesi incelenmiştir. Araştırmanın verileri, Bilecik İli Söğüt İlçesi Çaltı Kasabasında örneğe çıkan 78 üreticiyle 1993 Kasım ayı içerisinde yapılann anketlerle toplanmıştır. Araştırmada çiftçiler yenilikleri uygulama durumuna göre yenilikçiler ve diğer üreticiler olmak üzere iki gruba ayrılmış ve çiftçilerin yenilikçi olma durumunu etkileyen etmenler incelenmiştir. Yörede, ele alınan yeniliklerden, hibrit çeşit %100, gübreleme %51.28, ilaçlı mücadele %44.87, sulama %43.59, telleme sistemi %17.95 ve pazarlama %60.26 oranında benimsenmiştir. Üreticilerin %6.41'i ele alınan altı yeniliği, %11.54'ü beş yeniliği, %33.33'ü dört yeniliği, %17.95'i üç yeniliği, %15.38'i iki yeniliği, %14.10'u bir yeniliği benimsemiştir. Hiç bir yeniliği benimsemeyen üretici oranı ise %1.28'dir. Araştırma bulguları, yenilikçi olma ile, hane halkı genişliği, gelir seviyesi, bahçe arazisi genişliği, işletme büyüklüğü, komşu ilçe ve illere gidiş sıklığı, yayım elemanlarıyla görüşme, tarım teşkilatına gitme ve gidiş sıklığı ve tarımsal yayınları okuma arasında bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT Masters Thesis ADOPTION AND DIFFUSION OF INNOVATIONS AMONG TOMATO GROVERS IN BÎLECÎK PROVINCE Hüseyin HOSGÖR Ankara University Graduate School of Natural and Appield Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof. Dr. Cemal TALÜ? 1995, Page: 197 Jury: Prof. Dr. Cemal TALU? Prof. Dr. Gülcan ERAKTAN Assoc. Prof. Dr. Taner KUMÜK In this research adoption and diffusion of innovations among tomato producers in Bilecik Province were examined. The data of the research were collected from 78 producers by interviews in Bilecik Province. Söğüt County. Çaltı Town. In this research farmers were divided into two groups as“innovators”and“other producers”according to the number of innovations they have adopted in order to examine the factors which affect adoptation of the farmers. Usage of Hibrid variety 100 %, fertilization 51.28 %, pulverization 44.87 %, irrigation 43.59 %, hanging systems 17.95 %, marketing 61.62 % have adopted by farmers in this region. The adoption rates for selected innovations were found as follows: The rate of producers who have adopted 6 innovations accounts for 6.41 percent. This rate is 11.54 for 5 innovations, 33.33 for 4 innovations, 17.95 percent for 3 innovations, 15.38IV percent for 2 innovations. Only 1.28 of the tomato producers haven't adopted any of innovation. Research findings have shown that there is a significant relationship between being innovator and the following criteria; the number of household, members farm size, income level, frequencey of visiting the neighbour towns and cities, visit to the agricultural organization and frequency of the visit, reading of agricultural publications. However, there is no relationship between innovator and the following criteria; age, education level, level of income which is obtained from production tomato, the membership of cooperative, plot size of tomato land, taking credit, borrowing, frequency of going to the center of the town and the city and agricultural organizations, listening radio and watching TV programmes on agriculture, and frequency of this programs, the application of the knowledge gained from television programmes, frequency of reading newspaper. KEY WORDS: Innovator, adoption and diffusion of innovations, technological changing, hybrid variety, native variety, agricultural extension, sources of information, mass-media, hybrid tomato production.