Gastroenteropankreatik nöroendokrin tümörlerde serum Kromogranin-A değerinin tanı ve tedavideki önemi, güncel nükleer görüntüleme teknikleri ve tümöral doku biyopsisinden elde edilen bazı histopatolojik parametreler, evreleme, tedavi ve klinik seyir
The significance of serum Chromogranin-A levels in the diagnosis and treatment of gastroenteropancreatic neuroendocrine tumors, current nuclear imaging techniques and selected histopathological parameters obtained from tumor tissue biopsies: Staging, treatment and clinical course
  1. Tez No: 935292
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Onkoloji, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Oncology, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş ve Amaç: Nöroendokrin hücreler, çeşitli organlarda yer alan ve hormon salgılama kapasitesine sahip özel hücrelerdir. Bu hücrelerden kaynaklanan nöroendokrin neoplazmlar (NEN), epitel kökenli olup nöroendokrin özellik gösteren tümörlerdir ve farklı anatomik bölgelerde gelişebilirler. Bu çalışmada, iyi diferansiye gastroenteropankreatik nöroendokrin tümör (GEP-NET) tanısı konmuş 85 hastanın klinik, biyokimyasal, görüntüleme ve histopatolojik özellikleri değerlendirildi. Literatürde sınırlı sayıda veriye sahip bu hasta grubunda; hastaların tanı yaşı, cinsiyeti, tümörün vücuttaki lokalizasyonu, tanı sırasında ölçülen serum Kromogranin-A (CgA) düzeyleri, Ga-68 DOTATATE ile belirlenen SUVmax değeri, SSTR-2 ekspresyonu ve uzak metastaz varlığı gibi bilgiler değerlendirildi. Patoloji raporları kullanılarak Ki-67 indeksleri, tümör dereceleri (gradeleri), pansitokeratin, sinaptofizin ve CgA ile boyanma durumu incelendi. Bu parametrelerin hastaların üç ve beş yıllık sağ kalımı üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, 1 Mart 2015 ile 1 Ocak 2020 tarihleri arasında GEP-NET tanısı almış toplam 85 hasta dahil edildi. Çalışma verileri, hasta dosyaları ve hastane bilgi sistemleri üzerinden retrospektif olarak analiz edildi. Hastalar, primer tümör yerleşimine göre mide, pankreas, ince bağırsak ve kolorektal NET olarak tasnif edildi. Başlangıç serum CgA düzeylerine göre hastalar dört ayrı gruba ayrıldı. Bu gruplar, çalışmanın giriş bölümünde belirtilen parametreler ile karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Bulgular ve Sonuç: Çalışmamızda, hastaların 3 yıllık sağ kalım oranı % 81,1 olarak; 5 yıllık sağ kalım oranı ise % 72,9 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SÖYLEMEZ İ.H., The Significance of Serum Chromogranin-A Levels in The Diagnosis and Treatment of Gastroenteropancreatic Neuroendocrine Tumors, Current Nuclear Imaging Techniques and Selected Histopathological Parameters Obtained From Tumor Tissue Biopsies: Staging, Treatment and Clinical Course, Gaziantep University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Thesis of Specialization in Medicine, Gaziantep, 2025. Introduction and Aim: Neuroendocrine cells are specialized cells found in various organs that possess the ability to secrete hormones. Neuroendocrine neoplasms (NENs), which originate from these cells, are epithelial in origin and exhibit neuroendocrine characteristics. They can develop in different anatomical regions. In this study, the clinical, biochemical, imaging, and histopathological features of 85 patients diagnosed with well-differentiated gastroenteropancreatic neuroendocrine tumors (GEP-NETs) were evaluated. In this patient group, for which limited data are available in the literature, factors such as age at diagnosis, sex, tumor localization, baseline serum chromogranin-A (CgA) levels at the time of diagnosis, SUVmax values determined by Ga-68 DOTATATE imaging, SSTR-2 expression, and the presence of distant metastases were assessed. Pathology reports were reviewed to evaluate Ki-67 index, tumor grades, and immunohistochemical staining for pancytokeratin, synaptophysin, and CgA. The study aimed to investigate the impact of these parameters on three- and five-year survival outcomes. Materials and Methods: A total of 85 patients diagnosed with GEP-NETs between March 1, 2015, and January 1, 2020, were included in this study. The data were retrospectively analyzed using patient medical records and the hospital information system. Patients were categorized into four groups based on the anatomical localization of the primary tumor: gastric, pancreatic, small intestinal, and colorectal neuroendocrine tumors. In addition, patients were stratified into four subgroups according to their baseline serum CgA levels. These subgroups were then comparatively analyzed with respect to various parameters outlined in the introduction. Results and Conclusion: In our study, the 3-year survival rate of the patients was found to be 81,1% and the 5-year survival rate was found to be 72,9% .