Tam çevre denetimli yumurtlama kümesinde kümes içi çevre ile performans özellikleri arasındaki ilişkiler
Relationship between internal environment and performance characteristics in laying hen house with environmental control
- Tez No: 457893
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA SARICA, PROF. DR. ALİ MÜNİR ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada tam çevre denetimine sahip yumurta üretim kümeslerinde kümes içi iklimsel çevrenin verim, performans ve bazı yumurta kalite parametreleri üzerine etkisi incelenmiştir. Araştırma 70000 kapasiteye sahip tam çevre denetimli ticari yumurta üretim kümesinde gerçekleştirilmiş olup, hayvan materyali olarak kahverengi yumurtacı tavuk ırkı kullanılmıştır. Kümes 4 adet kafes bloğundan ve 8 katlı kafes sisteminden oluşmaktadır. Kümes içi 3 bölgeye (baş, orta, son) ayrılmış ve her bölgede de alt, orta ve üst kafes katlarındaki bir gözde barındırılan hayvanlar üzerinde belirlenen ölçümler gerçekleştirilmiştir. Çalışma yaz, sonbahar ve kış mevsimlerinde sürdürülmüştür. Kümes içi sıcaklık, oransal nem, hava hızı, hissedilen sıcaklık, aydınlatma şiddeti, yem tüketimi, yumurta verimi ve yumurta kalitesi parametreleri incelenmiştir. Kümes içi sıcaklık, oransal nem ve hava hızı değerlerinin etkisi ayrı ayrı incelenmemiş olup, bir formül yardımıyla hissedilen sıcaklık değeri olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of ambient climate conditions on egg yield, performance and some egg quality parameters was investigated in a laying hen house with environmental control. This study was performed that house has 70000 hens capacity. Lohmann Brown hens was used as an animal material. The layer house consist of 4 cage block and 8 cage levels. House was divided 3 areas (head, central, end) and also measurements was investigated in these areas that has bottom, central and top levels of cage systems. The study was sustained throughout the season of summer, autumn and winter. Ambient temperature, relative humidity, air velocity, effective temperature, lighting intensity, feed consumption, egg yield and egg quality parameters was investigated. Temperature, relative humidity and air velocity compounded by means of a formula, so effective temperature was obtained.