Orman üçgülü (Bituminaria bituminosa C.H. Stirt) bitkisinde besin unsurlarının mevsimsel değişiminin belirlenmesi
Determination of seasonal fluctuation of nutrients at tedera (Bituminaria bituminosa C.H. Stirt)
  1. Tez No: 457902
  2. Yazar: ELİF ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, Samsun, Sinop ve Kastamonu illerinden daha önce toplanmış olan Bituminaria bituminosa C. H. Shirt. Türüne ait 85 genotip arasından seçilen 42 genotip ile 2015 yılında yürütülmüştür. Seçilen genotiplerde 4 farklı dönemde (Ocak 15, Nisan 15, Temmuz 15 ve Kasım 15) bazı morfolojik (bitki boyu, yaprakçık eni, yaprakçık boyu) ve tarımsal (bitki başına yeşil ve kuru ot verimi, kuru otta ham protein, ADF, NDF ve bazı mineral madde içerikleri ile NYD) özellikleri belirlenmiştir. Değişik ekolojik özellik gösteren yerlerden toplanan Bituminaria bituminosa genotiplerinin Ocak, Nisan, Temmuz ve Kasım dönemlerindeki ortalama bitki boyları sırasıyla 13.48 cm, 17.39 cm, 93.06 cm ve 10.40 cm, ortalama bitki kuru ağırlıkları ise sırasıyla, 19.46, 32.22, 39.52 ve 10.45 g/bitki olmuştur. Yapılan çalışmada Ocak, Nisan, Temmuz ve Kasım dönemlerinde genotiplerin ortalama ham protein oranı sırasıyla % 22.62, 26.59, 24.57 ve 24.40, ortalama ADF oranları sırasıyla % 19.19, 18.02, 18.42 ve 18.41, ortalama NDF oranları sırasıyla %34.40, 28.71, 27.74 ve 29.59, ortalama nispi yem değerleri (NYD) ise sırasıyla 221.75, 243.86, 251.86 ve 237.09 olarak tespit edilmiştir. Bituminaria bituminosa genotiplerinin Ocak, Nisan, Temmuz ve Kasım dönemlerinde ortalama kalsiyum oranları sırasıyla % 2.05, 1.88, 1.94 ve 2.02, ortalama magnezyum oranları sırasıyla % 0.41, 0.38, 0.60 ve 0.44, ortalama fosfor oranları sırasıyla % 0.31, 0.40, 0.41 ve 0.35, ortalama potasyum oranları sırasıyla % 1.94, 2.63, 2.35 ve 2.30 ortalama Ca/P oranları sırasıyla 6.85, 4.72, 4.76 ve 5.88, ortalama K/Ca+Mg oranları ise sırasıyla 0.80, 1.17, 0.94 ve 0.95, olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with 42 Bituminaria bituminosa genotypes which were selected over 85 genotypes collected from Samsun, Sinop and Kastamonu provinces in 2015. At four different seasons (15th of January, April, July and November) some traits such as; plant height, leaflet width and length, fresh and hay yield per plant, crude protein, ADF, NDF, NYD and mineral content of hay were determined for all genotypes. Average plant heights of genotypes were 13.48, 17.39, 93.06 and 10.40 cm at January, April, July and November, respectively. Average hay yields of genotypes were 19.46, 32.22, 39.52 and 10.45 g/plant, respectively at the same periods. Average crude protein ratios were 22.62, 26.59, 24.57 and 24.40 %; ADF ratios were 19.19, 18.02, 18.42 and 18.41 %; NDF ratios were 34.40, 28.71, 27.74 and 29.59 %; NYD were 221.75, 243.86, 251.86 and 237.09, respectively at the same periods. Some mineral contents of Bb genotypes were, also, determined at January, April, July and November. These values were 2.05, 1.88, 1.94 and 2.02 % for Calcium; 0.31, 0.40, 0.41 and 0.35 % for Phosphorus, 0.41, 0.38, 0.60 and 0.44 % for Magnesium; 1.94, 2.63, 2.35 and 2.30 % for Potassium, respectively. While average Ca/P rates of the genotypes were 6.85, 4.72, 4.76 and 5.88, K/(Ca+Mg) rates were determined as 0.80, 1.17, 0.94 and 0.95 at the same periods.