Bazı yeni 1-(morfolin-4-il/3-metilpiperidin-1-il)-metil-3-alkil-4-[3-(3-nitrobenzoksi)-4-metoksibenzilidenamino]-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on'ların sentezi ve bazı özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and some characteristics investigation, some new 1-(morpholin-4-yl/3-methylpiperidin-1-yl)-methyl-3-4- [3- (3-nitrobenzoxy)-4-methoxybenzyldenamino]-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-on
- Tez No: 457927
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR YÜKSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmada, öncelikle çalışma için gerekli olan 5 adet 3-alkil(aril)-4-amino-4,5- dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on bileşiği sentezlenmiştir. Sonra bu bileşiklerin 3-hidroksi- 4-metoksibenzaldehid'in trietilamin varlığında 3-nitrobenzoil klorür ile reaksiyonundan sentezlenen 3-(3-nitrobenzoksi)-4-metoksibenzaldehid ile muamelesinden 5 adet 3- alkil(aril)-4-[3-(3-nitrobenzoksi)-4-metoksibenzilidenamino]-4,5-dihidro-1H-1,2,4- triazol-5-on bileşikleri elde edilmiştir. Çalışmanın orjinal bölümünde, 3-alkil(aril)-4-[3-(3-nitrobenzoksi)-4-metoksibenzilidenamino]-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on bileşiklerinin formaldehit varlığında morfolin ve 3-metil piperidin ile ayrı ayrı muamele edilerek karşın olan 5 adet yeni 1-(morfolin-4-il-metil)-3-alkil(aril)-4-[3-(3-nitrobenzoksi)-4- metoksibenzilidenamino]-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on ve 5 adet yeni 1-(3- metilpiperidin-1-il-metil)-3- alkil(aril)-4-[3-(3-nitrobenzoksi)-4-metoksibenzilidenamino]-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on bileşikleri sentezlenmiştir. Sentezlenen 10 yeni bileşiğin yapıları IR, 1H-NMR ve 13C-NMR spektroskopik yöntemleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Daha sonra çalışmada sentezlenen 10 yeni bileşiğin agar kuyucuk yöntemi ile antimikrobiyal özellikleride incelenmiştir ve değerlendirilmiştir. Çalışmada son olarak, sentezlenen yeni bileşiklerin 3 farklı yöntemle (indirgeme gücü, serbest radikal giderme aktivitesi, metal şelat aktivitesi) antioksidan özellikleri incelenmiş ve bulunan sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, primarily five 3-alkyl(aryl)-4-amino-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-5-one compounds requiring for this study were synthesized. Then, the reactions of these compounds with 3-(3-nitrobenzoxy)-4-methoxybenzaldehyde were investigated and five 3-alkyl(aryl)-4-[3-(3-nitrobenzoxy)-4-methoxybenzylidenamino]-4,5-dihydro-1H-1,2,4- triazol-5-one compounds were obtained. In the original section of the work, the reactions of 3-alkyl(aryl)-4-[3-(3-nitrobenzoxy)- 4-methoxybenzylidenamino]-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-5-one compounds with separately morpholine and 3-methyl piperidine in the presence of formaldehyde were synthesized five 1-(morpholino-4-yl-methyl)-3-alkyl(aryl)-4-[3-(3-nitrobenzoyl)-4- methoxybenzylideneamino]-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-5-one and 1-(3- methylpiperidin-1-yl-methyl)-3-alkyl(aryl)-4-[3-(3-nitrobenzoyl)-4- methoxybenzylideneamino]-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-5-ones. The structures of synthesized ten novel compounds were characterized by using IR, 1H-NMR and 13CNMR spectroscopic methods. Then the study, antimicrobial properties of synthesized ten novel compounds were investigated and evaluated with agar well diffusion method In the study, finally, antioxidant properties of synthesized ten new compounds were investigated and conclusions obtained were discussed with antioxidant methods (reducing power, free radical scavenging and metal chelating activity).