Power quality and harmonics analysis of iron and steel industry
Demir çelik endüstrisinde güç kalitesi ve harmonik analizi
- Tez No: 457937
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACER ŞEKERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Güç kalitesi problemi, standart olmayan frekans, akım veya voltaj nedeniyle ortaya çıkan son kullanıcının cihazlarındaki hatalı çalışma veya bozulma ile sonuçlanan bir oluşumdur. Ulusal dağıtım sistemleri, hassas endüstriyel yükler ve kritik ticari çalışmalar önemli maddi kayıplara yola açan kısa ve plansız kesintilerden çeşitli şekillerde etkilenirler. Dağıtık ve yaygın üretim sistemine doğru gelişen eğilimler ve güç sistemlerinin yeniden yapılanması ile güç kalitesi yeni bir boyut kazanmaktadır. Nijerya gibi gelişmekte olan ülkelerde güç frekansının değişimi ve güç kalitesinin diğer birçok parametresi bu konuda önemli pozitif adımların atılmasını gerektiren önemli soruları içerir. Mevcut çalışma tavsiye edilen güç kalitesi gelişmelerini ve bu alanda öne çıkan ilgili konuları tanımlamaktadır. Son çeyrek yüzyılda demir-çelik endüstrisi dünya çapında artarak büyümektedir. Bu tezde güç kalitesi araştırmaları, IEC 61000-4-30 uluslararası standartlarına göre bir demir çelik fabrikasındaki ark ocağından ölçülen ve kaydedilen veriler temel alınmıştır. Ark ocağında ve diğer fabrikalarınla ortak kuplaj noktasında harmonik ve voltaj dalgalanması problemleri görülür. Tam bu noktada, belirli ölçümler alındı ve MATLAB Simulink kullanılarak analiz edildi. Bu analiz, sistemde harmoniklerin olduğunu ve etkilerini azaltmak için harmonik filtreye ihtiyaç duyulduğunu göstermiştir. Güç kalitesini arttırmak, harmonikleri azaltmak ve kabul edilebilir bir bozulmayı elde etmek için, çeşitli üç fazlı filtre grupları sisteme paralel bağlı kullanılır. Bu tezde, yüksek dereceli harmonik durumunda Butterworth, Chebyshev ve Cauer gibi değişik filtreler ile bastırılmıştır. Elektrik şebekesi için yüksek gerilim doğru akım iletim hatları harmonikleri azaltmak için incelenmiştir. Geliştirilen harmonik filtreler güç faktörü düzeltmek ve voltaj bozulmasını azaltmak için, güç sisteminde kullanılan ve paralel bağlanan elemanlardır. ANAHTAR KELİMELER: Güç Kalitesi (GK), harmonik, harmonik filtreler, Demir çelik endüstrisi, MATLAB/SIMULINK
Özet (Çeviri)
Problems involving power quality is an often occurrence which comes as nonstandard voltage, frequency or current which result in a complete failure or dysfunction of an end user equipment. Sensitive industrial loads, distribution networks and some very important commercial operation suffer the most from these forms of distortions which may lead an outage which will in turn cost a significant financial loss. With redesigning and restructuring of power systems, the problem involving power quality is going to take a different phase. In developing countries like Nigeria, power frequencies and many other things that determine power quality varies and this will lead to a serious question, it is extremely important to take great steps towards this direction. The iron and steel industry has been growing increasingly around the world in the last decade. In this thesis, power quality (PQ) investigations based on the arc furnace installations of the iron and steel plants using field measurements according to the international standard IEC 61000-4-30 are documented. Harmonics and voltage flicker problems occurring both at the common-coupling points of those plants and at the arc furnace. At this point, certain measurements were taken and analyzed using MATLAB Simulink. This analysis showed that there were harmonics in the system, and as such, the need to design a harmonic filter in order to mitigate the effects. In order to achieve an acceptable distortion, which is the sole purpose of this thesis by reducing the harmonics as well as improving the overall power quality of the system, three phase filters which filter harmonics were connected in parallel these filters will help in suppressing the higher order harmonics. variants of Butterworth, Chebyshev and Cauer filters were used in MATLAB SIMULINK. HVDC line was also checked for harmonics and also to correct the overall power factor of the system.. KEYWORDS: Power Quality (PQ), Harmonics, Harmonic filters, Iron and Steel Industry, MATLAB/SIMULINK