Capoeta capoeta'da Lambda cyhalothrin'in biyokimyasal ve moleküler karakterizasyonu
Biochemical and molecular characterization of Lambda cyhalothrin in Capoeta capoeta
  1. Tez No: 457936
  2. Yazar: MUSTAFA AKÇAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVREN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, Kars Çayından yakalanan Capoeta capoeta (Guldenstaedt 1773) üzerine Lambda Cyhalothrin (LCT)'in etkilerinin biyokimyasal ve moleküler yöntemlerle araştırılması amaçlandı. Kars Çayından yakalanan balıklar her grupta 10 adet balık olacak şekilde 3 gruba ayrıldı. Gruplar; kontrol grubu (herhangi bir uygulama yapılmadı), I. gruptaki balıklar 0.012 µg/L LCT içeren tankta, II. gruptaki balıklar ise 0.025 µg/L LCT içeren tankta 6 saat süreyle bekletildi. Bu süre sonunda balıklardan biyokimyasal ve moleküler analizler için kan ve karaciğer doku örnekleri alındı. Yapılan analizler neticesinde spektrofotometrik ölçümler sonucunda Glutatyon (GSH) düzeylerinde kontrol ve uygulama gruplarında istatistiksel farklılık saptanmadı (P>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed the effects of Lambda Cyhalothrin (LCT) on Capoeta capoeta (Guldenstaedt 1773) caught from Kars river investigating by biochemical and molecular methods. The fishes, caught from Kars river, were divided into 3 groups as 10 fishes in each group. The groups; control group (no application was applied), the fishes in I. group 0.012 µg/L LCT, II.groups of fishes 0.025 µg/L LCT including tanks were leaved during 6 hours time. At the end of this period, blood and liver tissue samples were taken from the fishes for biochemical and molecular analyzes. As a result of the analyzes applied, spectrophotometric measurements revealed no statistically difference the levels of Glutathione (GSH) in control and application groups (P> 0.05).