Kentsel dönüşüm projelerinde yıkım ve temel kazılarında patlatmalı yöntemin kullanılabilirliği
Usability of blasting methods in urban transformation projects
- Tez No: 457955
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAHRİMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Şehircilik ve Bölge Planlama, Civil Engineering, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Dönüşüm Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kentsel dönüşüm; bir kentin yaşam konforunu, arttırma, afet risklerine karşı güçlendirme, yeni yaşam alanları yaratma, alt yapı tesisleri oluşturma vb. amaçlarla dünya çapında gerçekleştirilen bir tür modernizasyon işlemidir. Türkiye'de kentsel dönüşüm projeleri, son yıllarda hız kazanmıştır. Mevcut yapıların yıkılması, yeni yapıların inşa edilebilmesi için, temel ve altyapı kazılarının yapılması kentsel dönüşüm projelerinin önemli kısımlarındandır. Yapıların yıkılması ile temel ve altyapı kazılarında birçok yöntem kullanılmaktadır. Patlatmalı ve mekanik yıkım ve kazı yöntemleri bu yöntemlerden ikisidir. Bu tez kapsamında, kentsel dönüşüm projelerinde; patlatmalı bina yıkımı ile patlatmalı temel ve altyapı kazısı yöntemlerinin kullanılabilirliği incelenmiştir. Patlatmalı yöntemler incelenirken, söz konusu işlerde en sık kullanılan yöntem olan, makinalı yıkım ve kazı yöntemi karşılaştırmada kullanılmıştır. Karşılaştırma süre ve maliyet açısından değerlendirilerek, patlatmalı ve makinalı yöntemin, birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban transformation is a kind of modernization process for enhancing a city's life comfort, strengthening against disaster risks, creating new living spaces, building infrastructure facilities. Urban transformation projects in Turkey have gained momentum in recent years. Important parts of urban transformation projects are destruction of existing structures, excavation of infrastructure and foundations to build new structures. There are many methods in foundation and infrastructure excavations. Blasting and mechanical demolition/excavation are two of them. In this thesis, the availability of blasting demolition of buildings and the availability of foundation and substructure blasting excavation methods have been examined in urban transformation projects. In research, blasting demolition/excavation methods comparison with mechanical demolition/excavation methods. The comparison was evaluated in terms of time and cost. The advantages and disadvantages of the blasting and mechanized method are compared with each other.