Bir iş istasyonundaki ergonomik risklerin bulanık mantık yöntemi ile modellenmesi
Ergonomic risk on a workstation fuzzy logic method for modelling
- Tez No: 457968
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FAHRİ ÖZOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
İş yerlerinde yapılan çalışmalar esnasında karşılaşılabilecek nedenlerden kaynaklanan sağlık ve güvenliğe olumsuz etki edebilecek olan tüm koşullardan korunmak amacıyla yapılan bilimsel ve sistemli çalışmalar bütünü olan iş sağlığı ve güvenliği, gündeme geldiği günden itibaren sürekli gelişme göstermektedir. İş Sağlığı ve Güvenliği açısından çalışma ortamı koşullarının önemi oldukça büyüktür. Çalışılan ortamların, insanı rahatsız etmeyecek ve sıkıntıya yol açmayacak fiziksel şartlara (ısı, nem, havalandırma, aydınlatma, gürültü, titreşim vb) sahip olması, ayrıca çalışma ortamı koşullarının fiziksel olduğu kadar psikolojik açıdan da istenilen düzeyde tutulması esastır. Yapılan bu çalışmanın amacı, sözel belirsizliklerin bulunduğu bulanık ortamlarda, özellikle İş Sağlığı ve Güvenliği çalışmalarında çalışanlar açısından daha fazla riskli olan istasyonun seçimi amacıyla Bulanık TOPSIS (Technique For Order Performance By Similarity To Ideal Solution) algoritmasının kullanılabilirliğinin araştırılmasıdır. Kesin sayılar ile konuşulmayan ortamlarda, kesin sayılar ile ifade edemediğimiz veriler ile işlem yapmak karar verme açısından büyük önem taşımaktadır. Bulanık TOPSIS algoritması, çok ölçütlü karar verme aracıdır. Bu çalışmada İş Sağlığı ve Güvenliği kavramına ilişkin ortaya konulan beş risk faktöründen biri olan Ergonomik Riskler Bulanık Mantık yöntemi kullanılarak değerlendirilecek ve risk değerlendirme tekniklerinden bir tanesi olarak kullanılabilirliği tartışılacaktır. Yapılan çalışmada, Bulanık TOPSIS algoritmasında yamuk bulanık sayılar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Workplace Health and Safety that is a systematic and scientific body of study aiming to protect employees and third parties from various causes of workplace injuries and hazards since the day it came into question. Both in terms of the Occupational Health and Safety as well as in companies required to ensure efficiency in terms of the importance of the work environment conditions are quite large. Therefore, the working environment conditions, physical and psychological employee life functions threatening, discomfort and inconvenience cause by heat, humidity, ventilation, lighting, noise, vibration and other issues related to the problem to be free from is required. In fuzzy environments, operations with imprecise data are so important in terms of decision making. Fuzzy TOPSIS Algorithm is a multiple criteria decision making tool. This method supports group decision making and evaluation of quantitative and qualitative criteria simultaneously. Currently, Fuzzy TOPSIS presents a solution for decision makers when dealing with real world data that are usually multi attributes and involves a complex decision making process. Because of the heavy competition and uncertainty, attainment of complete and certain information flow becomes harder for businesses. In such environments, decision making with fuzzy data is rather important. The purpose of this study is to investigate the applicability of Fuzzy TOPSIS Algorithm for station selection in fuzzy environments where linguistic uncertainties exist.