AHP ve TOPSİS yöntemleri kullanılarak akaryakıt istasyonlarında ergonomik ofis yeri seçimi
Ergonomic office location selecti̇on at FUEL stations using AHP and TOPSOS method
  1. Tez No: 715549
  2. Yazar: MERVE GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ergonomi bilimi, insan ve çevre ilişkisini inceleyerek çevrenin insana uyumunu sağlar ve işi insana uygun hale getirir. Burada amaç bireylerin iş memnuniyetlerini ve işin yapılabilirliğini arttırarak verimi yükseltmektir. Bu araştırmada İstanbul bölgesinde yer alan akaryakıt İstasyonlarına ait idari ve yardımcı binalarda yer alan ofis bölümleri işinin ehli A sınıfı iş güvenliği uzmanları ile belirlenen ergonomik risklere göre puanlanarak AHP ve TOPSİS yöntemi ile en ideal ofis yeri seçimi yapılmıştır. Çalışma sonucunda bir akaryakıt istasyonunda idari ve yardımcı binalarında arka cephe sağ ve sol kanatta yer alan ofislerin ergonomik olarak ideal alternatifler olduğu saptanmış ve ofis bölümleri için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The science of ergonomics, by examining the relationship between human and the environment, ensures the harmony of the environment with people and makes the work suitable for people. The aim here is to increase the productivity by increasing the job satisfaction of the individuals and the feasibility of the work. In this research, the most ideal office location was selected with the AHP and TOPSIS methods by scoring the office sections in the administrative and auxiliary buildings of the fuel stations in the Istanbul region according to the ergonomic risks determined by the competent A class occupational safety experts. As a result of the study, it has been determined that the offices on the right and left direction of the rear facade of the administrative and auxiliary buildings of a fuel station are ergonomically ideal alternatives and suggestions are made for office sections.