Optimum self-tuning pid kontrolünün dolgulu damıtma kolonuna uygulanması
  1. Tez No: 45798
  2. Yazar: FUNDA ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALPBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi OPTİMUM SELF-TUNING PID KONTROLÜNÜN DOLGULU DAMITMA KOLONUNA UYGULANMASI Funda ALPTEKİN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr.Mustafa ALPBAZ 1995, Sayfa : 133 Jüri : Prof.Dr.Mustafa ALPBAZ Doç.Dr.Taner TO?RUL Doç.Dr.Vecihi PAMUK Bu çalışmada, metanol-su karışımının damıtıldığı dolgulu kolonun dinamik özelikleri ile otomatik kontrolü incelenmiştir. Damıtma kolonunun giriş değişkenlerine kademe etkisi verilerek çıkış değişkenleri olan üst ürünün derişimi ve sıcaklıkları zamana karşı gözlenmiştir. Kolon içi sıcaklık değişimlerinin gözlenmesi için sisteme bir bilgisayar bağlanmıştır. Bilgisayar aynca sistemi kontrol etmek amacıyla kontrol olarak kullanılmıştır. Kontrol sistemleri olarak PID ve Self-Tuning PID kontrol mekanizmaları kullanılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Dolgulu Damıtma Kolonu, Dinamik, Kontrol, Self-Tuning PID Kontrol.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis APPLICATION OF SELF-TUNING PID CONTROL TO A PACKED DISTILLATION COLUMN Funda ALPTEKİN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor : Prof.Dr.Mustafa ALPBAZ 1995, Page: 133 Jury : Prof.Dr.Mustafa ALPBAZ Assoc. Prof.Dr.Taner TO?RUL Assoc. Prof.Dr.Vecihi PAMUK In this work, the dynamics properties and automatic control of packed distillation column in which (he distillation of methanol-water mixture was carried out were investigated. The time response of output variables, concentration and temperature of top product, under the effects of the step changes given to the input variables were investigated. A digital computer has been connected to the system for observation of temperature variations in the column. The computer also was used as a controller for controlling the system. PID and Adaptive control mechanism were used as a control system. Key Words : Packed Distillation Column, Dynamic, Control, Self-Tuning PID Control.