Akseki-Aydınkent (Antalya) arasının jeolojisi ve petrol olanakları
Geology and petroleum possibilities of Akseki-Aydınkent (Antalya)
  1. Tez No: 45799
  2. Yazar: MUSTAFA ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN SONEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Akseki - Aydınkent (Antalya) çevresinin jeolojisi ve petrol olanakları arazi ve laboratuvar çalışmaları ile ortaya konmuştur. Bölgede petrol jeolojisine yönelik yapılan eski çalışmalar yüzey jeolojisine dayanarak gerçekleştirilmiştir. Bu tez çalışması yüzey jeolojisi ve organik jeokimyasal analiz çalışmalarının sentezini teşkil etmektedir. Öncelikle inceleme alanının 1 :25000 ölçekli jeoloji haritası yörenin mevcut jeoloji haritalanndan da yararlanarak hazırlanmıştır. Bölgede yüzeyleyen litostratigrafik birimler jeolojik yaş sırasına göre incelenmiştir. Bu incelemeler sonucu birimlerin stratigrafik, petrografik, tektonik ve diğer jeolojik özellikleri belirlenmiştir. Yapılan tektonik çalışmalar sonucunda bölgenin KD-GB yönünde bir sıkışmaya uğramış olduğu ortaya konmuştur. Çalışma bölgesinde Allokton ve Paraotokton birimler yüzeylemektedir. Bölgede yüzeyleyen birimler Geyikdağı Birliği içerisinde 3 ayn tektonik dilim altında incelenmişlerdir. Bu dilimlerden kuzey kısımda yeralan dilim Akseki, orta kısımda yeralan dilim Akdağ-Yelekdağ ve güney kısımda yeralan dilim ise Pirnos-Tepedağ Tektonik Dilimi olarak adlandınlır. Akseki tektonik diliminde yaşlıdan gence doğru: Üzümdere, Pisarçukuru, Hendos, Akkuyu, Akseki, Seyrandağı ve Gümüşdamla formasyonlan,Ill Akdağ-Yelekdağ Tektonik Diliminde: Akdağ ve Aydınkent formasyonlan, Pimos-Tepedağ Tektonik Diliminde ise Üzümdere, Pisarçukuru, Hendos ve Dumanlı formasyonlan yüzeylemektedir. Bölgede yüzeyleyen istiflerin çökelimi devamlıdır, ancak Akseki Tektonik Diliminde Akseki ve Seyrandağı formasyonlan arasında bir yükselimi ve buna bağlı olarak karalaşmayı gösteren boksit seviyesi mevcuttur. Bölgede yüzeyleyen Allokton birimler ise Paleozoyik yaşlı kaya topluluk- lanndan oluşur. Çalışma bölgesinin paleocoğrafik evrimi açıklanmıştır. Gerçekleştirilen Iaboratuvar analizleri ile birimlerin ana, hazne ve örtü kaya özellikleri belirlenmiştir. Bu analizler sonucunda Akkuyu formasyonunun ana kaya olabileceği, petrol ve gaz türetebileceği anlaşılmıştır. Üzümdere formasyonu ana kaya olmaya elverişli değildir. Üzümdere formasyonunun kumtaşı ve kireçtaşı seviyeleri, Akseki formas yonunun dolomitik seviyeleri ve kireçtaşı seviyelerinin bazı kısımlan hazne kaya için uygundur. Hendos formasyonu zayıf ve yer yer orta hazne kaya özelliğindedir. Üzümdere Antiklinali petrol kapanlanmasına müsait bir yapıdır. ANAHTAR KELİMELER: Akseki-Aydınkent (Antalya) Organik Jeokimyasal Analizler, formasyon,Ana kaya, Hazne kaya, Kapan, Antiklinal.
Özet (Çeviri)
The Geology and petroleum potantiel of the Akseki-Aydinkent (Antalya) area has been determined by field and laboratory studies. Previous studies based on the petroleum geology of the area are dependent on surficial geology. This thesis research is a synthesis of the surficial geological studies and organic geochemical analyses. First, the geological map of the area in a 1/25000 scale was prepared by also using the previous geological maps. Lithostratigraphic units in the area were examined in a chronological order. Under the lights of these examinations, stratigraphic, petrographic, tectonic, and other geologic features of the units have been determined. Tectonic studies show that the area has undergone a compression in NE-SW direction. Allocthonous and paraallocthonous units are exposed in the area. Units exposed in the area have been examined as 3 different tectonic slice within the Geyikdağı Group,Of these,the unit in the north is the Akseki Slice, the one in the center is the Akdağ-Yelekdağ Slice, and finally the one in the south is called the Pimos -Tepedağ Tectonic Slice.The formations in the Akseki Tectonic Slice from older the younger are : Üzümdere, Pisarçukuru, Hendos, Akkuyu, Akseki, Seyrandağı, Gümüşdamla formations, The formations in the Akdağ-Yelekdağ Tectonic Slice arerAkdağ, Aydmkent, The formations in the Pirnos-Tepedağ Tectonic Slice are Üzümdere, pisarçukuru, Hendos, Dumanlı formations. Deposition of units exposed in the area is continous. However, there is a bouxite layer between Akseki and Seyrandağı formations within the Akseki Tectonic Slice indicating terrestrial conditions. Allocthon units exposed in the area are composed of rocks of Paleozoic age. Paleogeographic evolution of the studied area is explained. Source, reservoir and cap rock properties of the units have been determined by laboratory analyses. Based on these analyses, it is thought that Akkuyu formation is possibly a source rock and it may contain gas. Üzümdere formation is not suitable to be a source rock. Sandstone and limestone levels of Üzümdere formation and dolomite levels and some parts of limestone levels of Akseki formation are suitable to be a reservoir rock. Hendos formation has weak or locally medium reservoir rock properties. Üzümdere anticline is a structure which is suitable for oil trapping. KEY WORDS: Akseki-Aydinkent (Antalya), Organic Geochemical analyses, Formation, Source Rock, Reservoir Rock, Trap, Anticline.