Kendinden ayarlamalı PID kontrolun saccharomyces cerevisiae üretilen bir biyoreaktöre uygulanması ve optimum kontrol parametrelerinin bulunması
Application of self-tuning PID control to a bioreactor in which saccharomyces cerevisiae is produced and determination of optimal control parameters
  1. Tez No: 83497
  2. Yazar: ARZU KAHVECİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALPBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tea KENDİNDEN AYARLAMALI PD> KONTROLÜN Saccharomyces cerevisiae ÜRETİLEN BİR BİYOREAKTÖRE UYGULANMASI VE OPTİMUM KONTROL PARAMETRELERİNİN BULUNMASI Arzu KAHVECIOGLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Mustafa ALPBAZ Jüri : Prof. Dr. inci EROGLU Prof. Dr. Mustafa ALPBAZ Prof. Dr. Serpil TAKAÇ Bu çalışmada, havalı koşullarda Saccharomyces cerevisiae çoğaltılan biyoreaktörün çoğalma ortamı sıcaklığı Doğrusal ve Doğrusal Olmayan Kendinden Ayarlamalı PID kontrol yöntemleri ile kontrol edilmiştir. Biyoreaktör kesikli zaman doğrusal ARMAX ve doğrusal olmayan NARMAX modeller ile modellenmiştir. Prosesin tanımlanması için Sahte Rastgele İkili Ardışık Sinyal (PRBS) kullanılmıştır ve çıkış değişkem değerleri ölçülmüştür. Bierman ve Yinelemeli En Küçük Kareler Yöntemi ile model parametreleri belirlenmiştir. Kendinden Ayarlamalı algoritmada yer alan parametrelerin en uygun değerleri saptanmıştır. Çoğalma ortamı sıcaklığı, sisteme on-line bağlı bir bilgisayar ile kontrol edilmiştir. Biyoreaktör çoğalma ortamı sıcaklığım teorik ve deneysel olarak kontrol etmek için Doğrusal ve Doğrusal Olmayan Kendinden Ayarlamalı PID kontrol yöntemleri kullanılmıştır. 1999, 159 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Doğrusal ve Doğrusal Olmayan Kendinden Ayarlamak PID, Saccharomyces cerevisiae üretimi, Bierman algoritması, Yinelemeli En Küçük Kareler Yöntemi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis APPLICATION OF SELF-TUNING PID CONTROL TO A BIOREACTOR IN WHICH Saccharomyces cerevisiae IS PRODUCED AND DETERMINATION OF OPTIMAL CONTROL PARAMETERS Arzu KAHVECIOGLU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Mustafa ALPBAZ Jury : Prof. Dr. İnci EROGLU Prof. Dr. Mustafa ALPBAZ Prof. Dr. Serpil TAKAÇ In this work, the growth medium temperature of the bioreactor in which Saccharomyces cerevisiae was growth at aerobic condition was controlled with Linear and Nonlinear Self- Tuning PID control methods. Bioreactor was modelled with discrete time linear ARMAX and nonlinear NARMAX models. Pseudo Random Binary Sequence (PRBS) input was used for system identification and output was measured. Parameters of linear and nonlinear models were determined by using Bierman and Recursive Least Square (RLS) methods. The more suitable values of the Self-Tuning PID controller parameters were determined. The growth medium temperature was controlled by means of the on-line computer control system. Linear and Nonlinear Self-Tuning PID methods were used theoretically and experimentally in order to control of bioreactor growth medium temperature. 1999, 159 pages KEY WORDS: Linear and Nonlinear Self-Tuning PID, Saccharomyces cerevisiae production, Bierman algorithm, Recursive Least Square Method