Akşehir (Konya) Gölündeki tatlısu kefali (Levciscus cephalus L. 1758)'nin biyolojisi
  1. Tez No: 45801
  2. Yazar: AHMET ALTINDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARABATAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Doktora Tezi AKŞEHİR (KONYA) GÖLÜ'NDEKİ TATLISU KEFALI (Leuciscus cephalus L.,1758)'NİN BİYOLOJİSİ Ahmet ALTINDA? Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Mustafa KARABATAK 1995, Sayfa 69 Jüri : Doç. Dr. Mustafa KARABATAK Prof. Dr. Ercan SARDHAN Prof. Dr. Kemal SOLAK Haziran 1992 - Kasım 1993 tarihleri arasında Akşehir Gölü'nde yapılan bu çalışmada Leuciscus cephalus (L., 1758 )'un populasyon yapısı, büyüme, ölüm ( mortalite ), kondisyon faktörü, üreme ve beslenme özellikleri araştırılmıştır. İncelenen örneklerde dişi bireylerin I - VII, erkek bireylerin ise I - V yaşları arasında dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. İncelenen balıkların % 51,39'u dişi, % 48,61'i erkek bireylerden oluşmaktadır. Çatal boy dişi bireylerde 13-44 cm., ağırlık 41 - 1766 gr., erkek bireylerde 15 - 31 cm., ağırlık 52 - 557 gr. arasında değişmiştir. Populasyonda yıllık ölüm oram % 63,31 olarak bulunmuştur. Populasyonda büyüme ilk yaşlarda hızlı iken yaş arttıkça büyümenin yavaşladığı görülmüştür. Von Bertalanffy'e göre hesaplanan yaş - boy, yaş - ağırlık ilişkisi denklemleri, dişi ve erkekler için sırasıyla aşağıdaki şekilde hesaplanmıştır: L( = 40, 46 ( 1 - e“ °> 209477 ( * + W5792 ) ) L( = 32,32 ( 1 - e - °> 396414 ( l + 0,60736) j Wt = 1231,83 ( 1 - e ”°> 209477 < ' + 1'35792> )3,135915 Wt = 564,78 ( 1 - e " °> 396414 ( l + °.60736 ) )3,001431 Boy - ağırlık ilişkisi logaritmik olarak, dişi ve erkek bireyler için sırasıyla aşağıdaki şekilde bulunmuştur: Log W = - 1,979763 + 3,13515 Log L Log W = - 1,800868 + 3,001431 Log L Boy - ağırlık ilişkisi mevsimsel olarak da incelenmiştir. Populasyonda ortalama kondisyon değeri 1, 5758 ± 0, 01113, dişilerde 1, 5946 ± 0,0175, erkeklerde 1, 5571 ± 0,0133 şeklinde tespit edilmiş olup kondisyon yaşa ve mevsimlere göre değişmektedir. Her iki eşeyinde ilk kez II. yaşından itibaren eşeysel olgunluğa erişmeye başladığı ve Mayıs - Haziran aylarında yumurtlama faaliyeti gösterdikleri tespit edilmiştir. Yumurta verimi ( Fekondite ) 9679 - 106227 arasında değişim göstermiş olup, yaş, boy, ağırlık ve ovaryum ağırlığının artışı ile fekondite yükseltmektedir. Yumurta verimliliği ile ilgili olarak en iyi korelasyon balığın ağırlığı ile ilişkili bulunmuştur. Populasyonda beslenme durumunun iyi olduğu görülmüştür. İncelenen sindirim kanallarında tesbit edilen besin tipleri mevsimsel olarak farklılık göstermiş ve bitkisel beslenme oram oldukça yüksek ( % 83,02 ) bulunmuştur. Anahtar kelimeler : Tatlısu kefali, Leiciscus cephalus, Populasyon yapısı, Büyüme, Kondisyon faktörü, Ölüm, Üreme, Beslenme, Akşehir Gölü.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Ph. D. THESIS THE BIOLOGY OF CHUB (Leuciscus cephalus, L. 17 58) IN LAKE AKŞEHİR (KONYA) AhmetALTINDA? Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Assoc. Doç. Dr. Mustafa KARABATAK 1995, Page 69 Jüri : Assoc. Prof. Dr. Mustafa KARABATAK Prof. Dr. Ercan SARfflAN Prof. Dr. Kemal SOLAK In this study, the structure of population, growth, mortality, condition factor, reproduction and feeding features of chub ( Leuciscus cephalus L., 1758 ) in Lake Akşehir between June 1992 and Nowember 1993 were examined. The samples examined, the age of females and males ranged from I - VII and I - V respectively. The population was composed of 51, 39 %, females and 41, 61 % males. The forked length and weight of females and males varied from 13-44 cm., 41 - 1766 gr. and 15 - 31 cm., 52. 557 gr., respectively. The annual mortality rate of the population was found to be an average of 63,31 %, growth ( in lenght ) of the population was the most rapid at the first years of life but afterwards growth ratio was slower. Age - lenght and age - weight relations were calculated by the von Bertalanffy growth formula. The following equations were found for females and males, respectively. L, = 40, 46 ( 1 - e“ °> 209477 < l + 1'35192 > ) L. = 32,32 ( 1 - e - °' 396414 < l + °'60736) ) Wt = 1231,83 ( 1 - e ”°. 209477 ( l + 1'35792) yM35915 W. = 564,78 ( 1 - e ? °> 396414 ( t + 0,60736 ) ^3,001431 The following logaritmic equations for length - weight relationship were found for females and fnales, respectively. Log W = - 1,979763 + 3,13515 Log L Log W = - 1,800868 + 3,001431 Log L The length - weight relationships were also examined seasonally. It was determined that the average candition value of population ( females + males ) was 1, 5758 ± 0.0175, in females, 1,5571 ± 0,0133 in males, however, condition factor varies depending on season and age. Fecundity varied from 9679 - 106227 eggs / females was increased with length, age, total weight and gonad weight. The best correlation with fecunditly was found to be weight of fish. It was determined that both sexes attained sexual maturity by second year of their life and that they spawned during the period May - June. It has been observed that the feeding condition was good in the population. The types of food determinied in alimantary tract examined were different seasonally. The ratio of feeding on plants was considerably high ( 83,02 % ). Key words : Chub, Leuciscus cephalus, Population structure, Growth, Mortality, Codition factor, Reproduction, Feeding features, Akşehir lake.