Bağcılıkta kombinasyon ıslahı üzerinde araştırmalar : Vınıfera x Amerikan melezi asma çekirdeklerinin çimlenme yeteneklerinin belirlenmesi
- Tez No: 45800
- Danışmanlar: PROF. DR. Y. SABİT AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BA?CILIKTA KOMBİNASYON ISLAHI ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR: VMIFERAx AMERİKAN MELEZİ ASMA ÇEKİRDEKLERİNİN ÇİMLENME YETENEKLERİNİN BELİRLENMESİ ARZU (ORBAY) ALTUNTOPRAK Ankara Üniversitesi Fen Mimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Y. Sabit A?AO?LU 1993, Sayfa:60 Jüri: Pro£ Dr. Y. Sabit A?AO?LU Prof. Dr. Fevzi ECEVİT Prof Dr. Hasan ÇELİK Bu araştırmada Hasandede, Kalecik karası ve Razakı üzüm çeşitlerinin çiçekleri kastre edilerek, ayrı ayrı 99R ve Rupestris du lot polenleriyle tozlanmış, mevcut kombinasyonlarda tane tutmu ve elde edilen Fi çekirdeklerinin çimlenme oranlan incelenmiştir. Hasandede, Kalecik karası ve Razakı çeşitlerinin 99R polenleriyle yapılan kombinasyonlarında (sırasryla %32.1, %73.1, %34.5X Rupestris du lot polenleriyle yapdan kombinasyonlarına oranla daha yüksek meyve tutumu görülmüştür (% Tl A, %Z6.8, %16A). Hasandede, Kalecik karası ve Razakı çeşitlerinin Rupestris du lot ve 99R polenleriyle tozlanmasından elde edilen kombinasyonlarda sırasryla %44.3-%27.8, %17.2 - %28.1, %10.4 - %7.4 oranlannda çimlenme tespit edilmiştir. Hasandede çeşidiyle yapılan her iki kombinasyonda da en yüksek çimlenme değerleri elde edilmiştir. Bunu sırasryla Kalecik karası ve Razakı çeşitleriyle yapılan kombinasyonlar izlemiştir. Bu değerler ana çeşitlerin çimlenme kabiliyetlerine Bu araştırmanın sonucunda 999 Fj bitkisi elde edilmiştir. Böylece uzun yıllar sürdürülecek olan ıslah çalışmalarının ilk admn atılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Asma, türlerarası melezleme, çekirdek, polen, kastrasyon, tozlama, meyve tutumu, çimlenme, katlama, Rupestris du lot, 99R, Hasandede, Kalecik karası, Razakı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis RESEARCHES ON THE CROSS-BREEDING IN -VITICULTURE : DETERMINATION OF THE GERMINATION ABILITY OF THE SEEDS OF VIN1FERA x AMERICAN HYBRIDS ARZU (ORBAY) ALTÜNTOPRAK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences, Department of Horticulture Supervisor Prof. Dr. Y. Sabit A?AOGLU 1995,Page:60 Jury: Prof. Dr. Y. Sabit A?AOGLU Prof. Dr. Fevzi ECEVTT Prof. Dr. Hasan ÇELİK Jh this investigation, Hasandede, Kalecik karası and Razakı grape varieties were emasculated. Then all of them were pollinated with 99R and Rupestris du lot pollens one by one. Fruit set in those combinations and germination ratios of Fi seeds which are produced were investigated. The combinations of Hasandede, Kalecik karası and Razakı with 99R had been higher fiuhset (32.1%, 73.1%, 34.5% respectively) than the combinations of Rupestris du lot (27.4%, 36.8%, 16.4%). Germination ratios in combinations of Hasandede, Kalecik karası and Razakı varieties with Rupestris du lot and 99R were 44.3 - 27.8%, 17.2 - 28.1%, 10.4 - 7.4%, respectively. Combination of Hasandede with both pollens were shown the highest germination, ft followed by combinations of Kalecik karası and Razakı respectively. These values shows similarity with gemrinability of the main varieties, hi the result of this investigation 999 Fi hybrid progenies were produced. So that the first step of breeding studies which goes on many years are started. KEY WORDS: Grapevine, interspecific crossing, seed, pollen, emasculation, pollination, fiuitset, germination, stratification, Rupestris du lot, 99R, Kalecik karası, Hasandede, Razakı.