Dağıtık görüntü işleme
Distributed image processing
  1. Tez No: 458037
  2. Yazar: MURAT TEZGİDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında, büyük veri alanında önemli bir yeri olan görüntü ve video dosyalarının dağıtık olarak işlenmesi konusu incelenmiştir. Görüntü ve video dosyalarının işlenmesinde kullanılmak üzere OpenStack bulut sistemi ile farklı ölçeklerde Hadoop kümeleri oluşturulmuştur. Dağıtık görüntü ve video işlemeyi gerçekleştirmek için Hadoop MapReduce programlama modeli ve OpenIMAJ kütüphanesi kullanılarak iki uygulama geliştirilmiştir. Bu uygulamalar geliştirilirken video ve görüntü dosyalarının Hadoop Dağıtık Dosya Sistemi (HDFS)'inden okunması, işlenmesi ve elde edilen sonuçların yazılması için gerekli olan ve Hadoop kütüphanesi tarafından sağlanmayan sınıflar yazılmıştır. Geliştirilen uygulamalar farklı ölçeklerdeki Hadoop kümeleri üzerinde çalıştırılarak dağıtık görüntü ve dağıtık video işlemede Hadoop MapReduce programlama modeli test edilmiştir. Geliştirilen bu sistem ile hızlı bir şeklide artan görüntü ve video dosyalarının daha kısa sürede işlenmesi ve analiz edilmesi mümkün olmaktadır. Bu sisteminin OpenIMAJ kütüphanesi ile uyumlu geliştirilmesi OpenIMAJ kütüphanesinin sağladığı bir çok algoritmanın dağıtık olarak görüntü ve video işlemede kullanılabilmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Distributed Image Processing This thesis is about the distributed processing of image and video files, which have an important place in the field of big data. Hadoop clusters at different scales have been created with OpenStack cloud system to be used for processing image and video files. With using Hadoop MapReduce programming model and OpenIMAJ library, two applications have been developed to perform distributed image and video processing. Required classes for these applications to read and process the video and image files from Hadoop Distributed File System (HDFS) and write the obtained results, which are not provided by Hadoop framework, have been coded. With the developed system, processing and analyzing image and video files is possible in shorter times. Development of this system in compatible with the OpenIMAJ library will make it possible to use many algorithms provided by OpenIMAJ in distributed processing of image and video files.