Dağıtılmış nesnesel birim modeli üzerinde görüntü işleme algoritmalarının paralelleştirilmesi
Parallelization of image processing algorithms using distributed components object model
- Tez No: 98450
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NADİA ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
DAĞITILMIŞ NESNESEL BİRİM MODELİ ÜZERİNDE GÖRÜNTÜ İŞLEME ALGORİTMALARININ PARALELLEŞTİRİLMESİ ÖZET Görüntü işleme ve örüntü tanıma işlemleri çok fazla kanşık ve zaman alan işlemlerdir. 8u işlemlerin yapılabilmesi için çok hızlı hesaplama yapabilen modellere ihtiyaç vardır, özellikle örüntü tanıma işlemleri çok fazla hesaplama gerektirirler. Bu işlemleri yeteri derecede hızlı yapabilmek için özel donanımlar üzerinde çalışan yine özel algoritmalar tasarlanmaktadır. Bu projede, özel bir donanım kullanmadan varolan donanım ve yazılım sistemini kullanarak paralel hesaplama yapan bir sistem geliştirilmiştir. Yani MIMO hesaplama modelinin yazılım ile gerçeklemesi yapılmıştır ve bu modelin özel olarak görüntü işleme alanına uygulaması yapılmıştır. Ağ performanslarının çok gelişmesi ve veri iletişim hızlarının artması, dağıtık nesneleri kullanarak yazılım geliştirmeyi olanaklı kılmıştır. Ancak yinede ağ ortamında tüm gereksinimleri karşılamak için çok fazla zaman harcamak gereklidir. COM (Component Object Model) Modeli, remote invocation, sürüm kontrolü, yük dağılımı, hata giderme gibi işlemlerin yapılabilmesini sağlayan bir alt yapı oluşturur. Distributed COM (DCOM), ise COM sistemini bir adım daha ileri taşır. Ağ ortamında nesnelerin birbiri ile konuşabilmesi ve dağıtık nesnelerin oluşturulabilmesi için gerekli altyapıyı sağlar. DCOM aynı ağda farklı bilgisayarlarda olan nesnelerin birbirleriyle doğrudan konuşabilmesine olanak sağlayan bir yapıdır. Aynı zamanda farklı makinelerde çalışan nesnelerin paylaşımına olanak sağlar. Bunun anlamı, bir program herhangi bir nesneyi program yada DLL olarak yaratıp, bu nesnenin metotlannı başka bir makinedeki başka bir programdan çağırabilir. Bu teknolojinin en önemli özelliklerinden biri iş yükünün değişik makinelere dağıtılarak paralel bir şekilde daha hızlı hesaplama yapabilmesidir. IX
Özet (Çeviri)
PARALLELJZATION OF IMAGE PROCESSING ALGORITHMS USING DISTRIBUTED COMPONENT OBJECT MODEL SUMMARY Algorithms related with image processing and pattern recognition are usually complex and time consuming. High-speed computation is needed especially in pattern recognition applications. In order to achieve this, parallel algorithms are being developed on special purpose hardware. This project presents a new method for doing parallel computation without using special purpose hardware. That's software implementation of MIMD computers running on hardware, operating system and compilers. Because of advances in high-speed networking, building software as distributed object applications has become preferable but still a considerable amount of time is spent to meet computational demands on the network. Component Object Model (COM) provides an architecture that supports some basic features as remote invocation, versioning, load balancing and fault tolerance. Distributed COM (DCOM) is the distributed extension of COM. It specifies the additional infrastructure needed to further extend the benefits of networked environments. DCOM is a structure that allows applications to talk to one another across a network. In particular, it allows for sharing of objects that reside on two separate machines. This means that one can create an object in one application or DLL, then call the methods of that object from an application that resides on a different computer. One of the most important properties of this technology is that it allows for the distribution of the load of a task across several machines. That way the processor will not have to expend excessive clock cycles on the task, and large database loaded onto memory will be separated across machines.