Non-obez polikistik over sendromu olan hastalarda leptin ve yüksek duyarlılıklı C-reaktif protein değerlerinin kardiyovasküler risk belirteçleri ile ilişkisi
The relationship between leptin and high-sensitivity c-reaktive protein levels and cardiovasculer risk markers in non-obese patients polycystic ovary syndrome
- Tez No: 874462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE PEYNİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Polikistik over sendromu (PKOS) üreme çağındaki kadınlarda görülen en yaygın endokrin bozukluklardan biridir. PKOS'un obezite, dislipidemi, diyabet ve artmış kardiyovasküler risk gibi uzun vadeli komplikasyonlarla ilişkili olduğu bilinmektedir. Literatürde PKOS'ta leptin ve yüksek duyarlılıklı C-reaktif protein (hs-CRP) düzeyleri ile ilgili çalışmalar olsa da, bugüne kadar özellikle non-obez PKOS'ta leptin ve hs-CRP düzeyleri ile kardiyovasküler risk ilişkisine dair sınırlı sayıda çalışmada da çelişkili sonuçlara ulaşılmıştır. Bu çalışmada non-obez PKOS hastalarında serum leptin ve hs-CRP seviyelerinin, PKOS için leptinin prediktif değerinin, leptin ve hs-CRP düzeylerinin kardiyovasküler risk faktörleriyle ilişkisinin saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, hastanemizin Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniğine 01.08.2023-20.03.2024 tarihleri arasında başvuran hastalar üzerinde gerçekleştirildi. Çalışmaya, 30-45 yaş aralığında, vücut kitle indeksi 18-30 kg/m² olan ve Rotterdam kriterlerine göre PKOS tanısı almış 40 hasta ile 40 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Katılımcıların yaşları, vücut kitle indeksleri, sigara kullanma durumları, kan basıncı ölçümleri ve ilaç kullanımları kaydedildi. Buna ek olarak, serum leptin, hs-CRP, biyokimyasal ve hormonal parametreler değerlendirildi. Serum leptin düzeyi enzim bağlı immünosorbent tahlil yöntemi (ELISA) ile, hs-CRP ise kolorimetrik yöntemle ölçüldü. Bulgular: Her iki grubun demografik verileri değerlendirildiğinde, yaş dışında anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: Polycystic ovary syndrome (PCOS) is one of the most common endocrine disorders observed in women of reproductive age. It is known that PCOS is associated with long-term complications such as obesity, dyslipidemia, diabetes, and increased cardiovascular risk. Although there are studies in the literature regarding leptin and high-sensitivity C-reactive protein (hs-CRP) levels in PCOS, there are limited studies focusing on the relationship between leptin and hs-CRP levels and cardiovascular risk in non-obese PCOS with conflicting results. This study aimed to determine serum leptin and hs-CRP levels, assess the predictive value of leptin for PCOS, and evaluate the relationship between leptin and hs-CRP levels and cardiovascular risk factors in non-obese PCOS patients. Materials and Methods: This study was conducted on patients who admitted to the Endocrinology and Metabolic Diseases outpatient clinic of our hospital between August 1, 2023, and March 20, 2024. 40 patients aged 30-45 years, with a body mass index (BMI) of 18-30 kg/m², diagnosed with PCOS according to the Rotterdam criteria, and 40 healthy control subjects were included in the study. Age, body mass index, smoking status, blood pressure measurements, and medications of participants were recorded. Additionally, serum leptin, hs-CRP, biochemical, and hormonal parameters were evaluated. Serum leptin levels were measured by using the enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method, while hs-CRP was measured by using the colorimetric method. Results: When the demographic data of both groups were evaluated, no significant differences were found except for age.