Saf çözeltilere eklenen paramanyetik iyonların T1 ve T2 durulma zamanları üzerine yapılan çalışmalar, elde edilen sonuçlar ve ortaya çıkan uygulamaların incelenmesi
A study on investigations, results and applications of NMR T1 and T2 relaxation in pure solutions doped with paramagnetic ions
  1. Tez No: 458070
  2. Yazar: MEHMET SALİH ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İSMAİL ARSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Nuclear Engineering, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu çalışmada, saf çözeltilere eklenen paramanyetik iyonların NMR T1 ve T2 durulma zamanlarının ölçülmesinde kullanılan yöntemler incelenmiştir. NMR cihazlarında kullanılan rezonans frekanslarının, ölçüm yapılan sıcaklık ve konsantrasyonlarının NMR T1 ve T2 üzerindeki etkisi, ölçümlerinden elde edilen sonuçların değerlendirilmesiyle söz konusu sonuçların yeniden üretildiği teoriler ve bu teorilerin sonuçlarından ortaya çıkan uygulamalar incelenmiştir. NMR T1 ve T2 ölçümlerindeki sıcaklık, frekans ve yoğunluk farklılıklarından kaynaklanan sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the methods of the relaxation times of paramagnetic ions of NMR T1 and T2 and that these NMR devices and resonance frequencies used and that the temperature of the concentration and contents and that results of the measurements and those reinvented theories and applications emerged from these evidences were examined. The results of temperature, frequency and density differences in the NMR T1 and T2 measurements were evaluated.