Propanolün bir dizel motorda aspir biyodizeli kullanımına etkilerinin deneysel olarak araştırılması
The experiment on how propanol effects the use of aspir biodiesel on a diesel engine
- Tez No: 458069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Dizel yakıtı, günümüzde birçok araçta kullanılmaktadır. Petrolün gün geçtikçe azalması ve ayrıca oluşturmuş olduğu çevre kirliliğinden dolayı alternatif ve yenilenebilir yakıt çalışmaları gün geçtikçe farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Alternatif yakıtların özellikle yenilenebilir olması en çok üzerinde durulan hususlardan biridir. Çünkü yenilenebilir enerji kaynakları, çevre dostu, tükenmeyen ve çevrede kolayca bozunabilir özelliklere sahiptir. Bu çalışmada aspir yağından biyodizel elde edilmiştir. Elde edilen biyodizel farklı oranlarda propanol ile karıştırılarak bir dizel motorda yakıt olarak test edilmiştir. Hem biyodizelin hem de propanol ilavesinin motor performansı, yanma parametreleri ve kirletici egzoz emisyonlarına etkileri deneysel olarak test edilmiştir. Test sonuçları karşılaştırıldığında biyodizel ve propanol karışımlı yakıtların motor performansı, özgül yakıt tüketimi ve emisyon değerleri dizele göre çok büyük bir farklılık göstermemiştir. Ancak NOx emisyonlarında düşüşlerin olduğu görülmektedir. Yanma sonucunda yükün artmasına paralel olarak silindir basıncında, ısı salınımı değerlerinde, toplam ısı salınımı ve silindir içi ortalama gaz sıcaklığı değerlerinde yükün artmasına paralel olarak artışların olduğu görülmektedir. Deney sonuçlarından hareketle aspir biyodizeli ve propanol karışımlarının belirli oranlarda dizele katılarak alternatif yakıt olarak kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays diesel fuel is used in many vehicles. There are increasing and various studies on alternative and reusable fuel because of the reduction in the amount of petroleum and the contamination it causes. One of the most important points of the studies on alternative fuels is their being reusable as reusable fuels are environment friendly, boundless and they have decomposible features in the environment. Within this study, biodiesel is extracted from aspir oil. The biodiesel acquired is mixed with different amounts of propanol and tested on a diesel engine as a fuel. The engine performance, combustion parameters and contamining exhaust emissions of both biodiesel and propanol mixture have been experimented. When the results are compared, there isn't much difference between diesel engines and biodiesel-propanol mixture fuels in terms of engine performance, fuel consumption and emission proportions. But a decrease in NOx emission has been observed. It can be seen that there is an increase on cylinder pressure, heat oscillation rates, total heat oscillation and average gas heat inside cylinder in accordance with the rise in load. As a result, it can be said that aspir biodiesel and propanol mixture can be added to diesel in certain proportions as an alternative fuel.