Titreşim antrenmanlarının atış hızına akut etkisinin incelenmesi
Investigation of effect of acute vibration training on the shooti̇ng speed
- Tez No: 458072
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA POLAT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırmada, elit olmayan yetişkin sporculara uygulanan akut titreşim antrenmanlarının sağlık topu atış hızı ve mesafesi üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya, 18 – 32 yaş aralığında bulunan, 45 erkek (%43,7), 58 kadın (%56,8) olmak üzere toplam 103 elit olmayan sporcu, gönüllü olarak katılmıştır. Gönüllülerin sağlık topu atış hızları ve sağlık topu atış mesafeleri ölçülmüştür. Elde edilen ham veriler guruplar arası ve gurup içi karşılaştırmalar ile istatistiki sonuçlara ulaşılmıştır. Bayan gönüllülerin gruplar arası atış hızı değerlerine göre ön testlerinde p0,05 düzeyinde önemli farklılıklar bulunamamıştır. Bayan gönüllülerin gruplar içi atış hızı değerlerine göre ön test son test değerleri arasında önemli farklılıklar bulunmuştur (p0,05). Erkek gönüllülerin gruplar içi atış hızı değerlerine göre ön test son test değerleri arasında önemli farklılıklar bulunmuştur (p0,05), bazı değerlerde önemli farklılıklar p0,05).
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to examine the effects of acute vibration training on non-elite adult athletes on health ball throwing speed and distance. To this research, in the age range between 18-32 years old, 45 male (43.7%) and 58 female (56.8%) a total of 103 non-elite athletes participated voluntarily. Volunteers' health ball throwing speeds and health ball throwing distances were measured. The obtained raw data were compared between the groups and within the group and the statistical results were obtained. According to volunteer female between the group throwing speed value were found significant differences on pre-test level p 0.05 level. According to the throwing speed values of female volunteers within groups; significant differences were found between pre-test and post-test values (p 0,05). According to the throwing speed values of the male volunteers within the groups; significant differences were found in pre-test and post-test values (p0.05).