Metastatik kanserli çocukların anne ve babalarının pediatrik yaşam kalitesi ve anksıyete düzeylerinin incelenmesi
Quality of life perceptions and anxiety levels of parents of children with metastatic cancer
  1. Tez No: 458162
  2. Yazar: FATMA KARÇİĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE OFLAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, metastatik kanserli çocukların anne ve babalarının çocuğun yaşam kalitesi değerlendirmeleri ile ilgili anksiyete düzeyleri arasındaki ilişkinin ve bu iki değişkeni etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Bu çalışma tanımlayıcı, kesitsel nitelikte bir çalışmadır. Araştırma 01.01.2015 ile 31.10.2015 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Pediatrik Hematoloji ve Onkoloji Bilim Dalı poliklinik ve servisinde yürütülmüştür. Bu çalışmanın verileri için kullanılan formlar şu şekildedir; Metastatik kanserli çocukların ve anne babaları tanımlama formu, Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKÖ), Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği (STAI). Araştırma sonucunda ebeveynlerin yaşam kalitesi, durumluk ve sürekli kaygı puanları incelendiğinde, yaşam kalitesi tüm alanları ile ebeveyn sürekli kaygı puanları arasında anlamı bir ilişki olduğu, psikososyal ve toplam yaşam kalitesi puanlarının ise ebeveyn durumluk kaygı puanı ile ilişkili olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgulara göre, anne ve babaların yaşam kalitesi değerlendirme bulguları arasında fark yoktur. Yaşam kalitesi puanlarını çocuğun özelliklerinden okula gitme durumu; ebeveyn özelliklerinden ise ekonomik durum ve kronik bir hastalık tanısının olması etkiliyor görülmektedir. Kaygı düzeyleri incelendiğinde, anne ve babaların sürekli kaygı puanlarından fark olduğu, annelerin sürekli kaygılarının babalardan yüksek olduğu görülmüştür. Kaygı düzeyi ve çocukların özellikleri arasında fark görülmezken, ebeveynin ekonomik durumu algısı, kronik hastalık tanısı ve yardım alma durumu ile sürekli kaygı arasında fark olduğu görülmüştür. Annelerin durumluk kaygısı okula gitme ve metastatik organ annelerin sürekli kaygısı ile de ilişkili görülmektedir. Babaların kaygı düzeyi ile çocuğun özellikleri arasında fark yoktur. Hem annelerin hem babaların durumluk kaygıları, ekonomik durum algısından etkilenmektedir. Ebeveyn sürekli kaygı düzeyi ile yaşam kalitesi puanlarının tüm alanları ilişkili görülmektedir. Annelerde kaygı, yaşam kalitesi tüm alanları ile ilişkili iken babalarda psikolojik sağlık puanı ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between parents and children with metastatic cancer of the child's quality of life assessment related to anxiety levels and is planned to determine the factors that affect these two variables. In this study, descriptive, cross-sectional study design. Istanbul University Oncology Research Institute dates between 01/01/2015 and 10/31/2015 were carried out in the Pediatric Hematology and Oncology Department and service. forms used for the data of this study are as follows; Parents of children with cancer and metastatic form of identification, Quality of Life Scale for Children (PedsQL), State-Trait Anxiety Inventory (STAI). Quality of life of their parents as a result of the study, when the state and analyzed the trait anxiety scores, quality of life is a relationship between your parents score trait with all the fields, the psychosocial and total quality of life scores were found to be associated with the parent state anxiety score. According to findings, the findings of the there is a difference betweenassessment of the quality of life of parents . Quality of life scores for the status of a child going to school; the influence of parental economic status and chronic illness of traits is observed. When we examined anxiety levels, trait anxiety of mothers and fathers is the difference of the scores, it was seen that the constant concerns of fathers were higher than those of the Mother. The level of anxiety the characteristics of children and found no difference, although the perception of the parent's economic situation, chronic illness, and trait anxiety there is a difference between getting help with the situation. The constant anxiety state anxiety of mothers of the mother to go to school and it is observed that is associated with the metastatic organ. There is a difference between the anxiety levels of children with the characteristics of the Father. Concerns the state of both mothers and fathers, are affected by the perception of the economic situation. Parental trait anxiety level and quality of life scores, it is observed that all of the associated fields. Anxiety in mothers, while fathers are associated with psychological health in all areas of quality of life scores associated.