Gebelerin fonksiyonel olmayan inanç ve uygulamaların belirlenmesi
Determining nonfunctional beliefs and applications of pregnants
- Tez No: 458168
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırma, anne adaylarının gebelik, loğusalık ve bebek bakımına ilişkin fonksiyonel olmayan inanç ve uygulamalarını hangi durumlardan etkilendiğini saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 10.09.2014-10.11.2014 tarihleri arasında yüz yüze görüşme yöntemi ile İstanbul Gaziosmanpaşa Bağlarbaşı Aile Sağlığı Merkezinde bulunan ve çalışmaya katılmayı kabul eden, Türkçe konuşup anlaşabilen, okuma-yazma bilen, gebe veya doğum yapmış 114 anneden oluşmuştur. Verilen toplanmasında, kadınların tanımlayıcı özelliklerini içeren anket formu ve“Fonksiyonel Olmayan İnanç ve Uygulamalar Ölçeği”(FOİUÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde; SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Ortalama, standart sapma, medyan en düşük, en yüksek, frekans ve oran değerleri, kolmogorovsimirnov test, Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U test, spearmankorelasyon kullanılmıştır. Gebelerin ölçek toplam puan ortalamasına göre, fonksiyonel olmayan geleneksel uygulamalara yönelik eğilimlerinin olmadığı ve bilgi düzeylerinin iyi seviyede olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
his research has been done in order to determine what factors affect the non functional beliefs and practices regarding pregnancy, post-natal period and infant care in expectant mothers. The sample group fort he research is 114 mothers who have given pregnanancy or delivery mothers, who can speak and communicate in Turkish, who accepted to participate in this research by face to face meetings during their stay in İstanbul Gaziosmanpaşa Bağlarbaşı Family Health Center between 10 September 2014 and 10 November 2014. In analyzing the data, SPSS 22.0 software is used. Avaraging, standart deviation, lowest and highest medians, frequency and ratio values, Kolmogorov-Smirnov Test, Kruskal-wallis, Mann-Whitney U Test, sperman correlation are among the methods that are used. According to pregnanancy's total point average of the scale, it has been determined that there are not tendencies towards dysfunctional traditional applications and their knowledge level is not well. It was determined statitically a significant correlation between working states, professions, education states, hometowns, number of pregnants constructors about pregnants constructed for baby care and FOIUO total mean scores. Keywords; Non-functional beliefs and practices scale, superstitious beliefs, traditional methods, pregnant women.