Farklı ekim zamanı ve ekim sıklıklarının fasülyede (Phaseolus vulgaris L.) verim ve verim ögelerine etkileri
  1. Tez No: 45817
  2. Yazar: YAVUZ BAYKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN YAŞAR ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI EKİM ZAMANI VE EKİM SIKLIKLARININ FASULYEDE (Phaseolus vulgaris L.) VERİM VE VERİM Ö?ELERİNE ETKİLERİ Yavuz BAYKAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı A1 Danışman : Prof. Dr. C. Yaşar ÇİFTÇİ 1995, Sayfa: 43 Jüri : Prof. Dr. C. Yaşar ÇİFTÇİ : Prof. Dr. Didar ESER : Prof. Dr. M. Emin TUGAY Bu araştırma 1994 yılında A.Ü. Ziraat Fakültesi, Kenarı Evren Araştırma -Uygulama Çiftliğinde yürütülmüştür. Araştırmada; farklı fasulye çeşitlerinin, ekim zamanlarının ve sıra üzeri açıklıklarının; bitki boyu, bitki ağırlığı, bakla sayısı, bakla ağırlığı, bitkide tane verimi, 100 tane ağırlığı, hasat indeksi ve dekara tane verimi üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada; materyal olarak Şehirali-90 ve Yalova-5 fasulye çeşitleri kullanılmıştır. Ekim; üç farklı ekim zamanında ve üç farklı sıra üzeri açıklığında, üç tekrarlamalı olarak yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; Bitki boyu, bitki ağırlığı, bakla sayısı, bakla ağırlığı, bitkide tane verimi ve verim yönünden; çeşitler, ekim zamanları ve sıra üzeri açıklıkları arasında istatistiki yönden önemli farklılıklar saptanırken, 100 tane ağırlığında sadece sıra üzeri açıklıklar önemli olmuş, hasat indeksinde ise, ele alınan faktörler arasında önemli bir farklılık gözlenmemiştir. Bitki ağırlığı, bakla ağırlığı, bitkide tane verimi ve verimde; çeşit x ekim zamanı interaksiyonu önemli olarak belirlenirken, verimde; Çeşit x sıra üzeri açıklıkları, ekim zamanı x sıra üzeri açıklıkları ve çeşit x ekim zamanı x sıra üzeri açıklıkları interaksiyonları önemli olarak belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Fasulye, (Phaseolus vulgaris L), Ekim Zamanı, Sıra Üzeri Açıklığı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECTS OF DIFFERENT SOWING TIME AND SOWING DENSITY ON YIELD AND YIELD COMPENENTS IN FIELD BEAN (Phaseolus vulgaris L.) Yavuz BAYKAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor : Prof. Dr. C Yaşar ÇİFTÇİ 1995, Page: 43 Jury : Prof. Dr. C. Yaşar ÇİFTÇİ : Prof. Dr. Didar ESER : Prof. Dr. M. Emin TUGAY This research was conducted at Kenan Evren Applying and Research Farm, Faculty of Agriculture, University of Ankara in 1994. The aim of this research was to determine the effects of varieties, sowing dates and within the rows on the characters of plant height, plant weight, number of pods per plant, pod weight, seed yield per plant, 100 seed weight, harvest index and yield per decare. The varieties of beans named Şehirali-90 and Yalova-5 were used as material. The sowing were done at different three times and in different three within the rows. According to the results of this research; The significant differences statistically were determined among the varieties, sowing dates, and within the rows in plant height, plant weight, number of pods per plant, seed yield per plant, and yield per decare but not in harvest index. There were significant differences only among space of rows above in 100 seed weight. The interactions of variety sowing date were significant in plant weight, pod weight, seed yield and yield per decare. The interactions of variety x within the rows, sowing dates x within the rows and variety x sowing dates x within the rows were significant in yield per decare. KEY WORDS: Field Bean, (Phaseolus vulgaris L.), Sowing Time, Space of Within the Rows