Sonbahar kırmızı fındık turp yetiştiriciliğinde farklı ekim zamanı ve bitki sıklıklarının verim ve kalite üzerine etkisi
Effects of different sowing times and plant densities on yield and quality of autumn grown radish
  1. Tez No: 84797
  2. Yazar: MÜGE PALABIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞALK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu deneme Tekirdağ koşullarında 1998 yılı Ağustos-Ekim devresinde yapılmıştır. Sonbahar kırmızı turp yetiştiriciliğinde farklı ekim zamanı ve ekim sıklığının verim ve kalite üzerine etkileri araştırılmıştır. Denemede BETA Ziraat ve Ticaret A.Ş/ye ait 8 TR. 17 adlı kırmızı turp çeşidi kullanılmıştır. Tohumlar 15 Ağustos tarihinden itibaren 15'er gün ara ile parsellere ekilmiştir. 6 farklı zaman ile 10, 15 ve 20 cm olmak üzere 3 sıra arası mesafesine ekim yapılmıştır. Hava sıcaklığının düşmesi sebebiyle son iki ekimden istatistiksel olarak sonuç alınamamıştır. 15 Ağustos tarihinde 15 cm'lik sıra arası ile yapılan ekimden en iyi sonuç alınmıştır. Bu ekim döneminde ortalama bitki ağırlığı 56.9 g, depo kök ağırlığı 31.4 g, depo kök çapı 42.2 mm, depo kök uzunluğu 40.8 mm ve parsel başına verimde 1121.67 g olarak elde edilmiştir. Bunu takibeden ekim dönemlerinde bu değerlerde düşüşler meydana gelmiştir. En yüksek verim 30 Ağustos tarihli ekim döneminden parsel başına 4231.67 g verimle elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY“EFFECTS OF DIFFERENT SOWING TIMES AND PLANT DENSITIES ON YIELD AND QUALITY OF AUTUMN GROWN RADISH”This experiment was carried out between August and October period of 1998. The main topic of the research was to determine the best period of seed sowing and plant densities to get the good quality and reliable yield. In trials, Radish variety namely 8.TR.17. of BETA Ziraat ve Ticaret A.Ş. was used. Seeds were sown in outdoor trial plots starting from August 15 with fortnight intervals. Six different times with three row spaces 10, 15 and 20 cm were followed. Plants obtained from the last two periods were not large enough for storage root production as a result of the lower temperatures of the season. So that these two periods were not in eluded in statistical calculations. The best results were obtained from the August 15 period by 15 cm spacing with 56.9 g plant weight, 31.4 g root weight, 42.2 mm root diametr, 40.8 mm root length and 1121.67 g plot yield. Lower values were obtained by following sowing dates. Although the above mentioned values were higher at August 15 period, but best yield was obtained 4231.67 g plot yield at August 30.