Canine visceral leishmaniasis' in farklı evrelerinde konvensiyonel rutin koagülasyon profili ile D-dimer konsantrasyonunun değerlendirilmesi
The evaluation of conventional routine coagulation profile and D-dimer concentration in different stages of canine visceral leishmaniasis
- Tez No: 458171
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada Canine Visceral Leishmanisis' in farklı evrelerinde trombozise zemin hazırlayan koagülasyon eğiliminin D-dimer düzeyleri ve konvensiyonel rutin koagülasyon profilinin ölçülerek belirlenmesi amaçlandı. Araştırmanın hayvan materyalini 28' i CVL' li, 7' si sağlıklı olmak üzere beş gruba ayrılan toplam 35 köpek oluşturdu. CVL tanısı, hastalıkla uyumlu klinik bulgulardan bir ya da birkaçını gösteren köpeklerin hızlı ELISA prensibiyle çalışan test kitlerive IFAT analizleri ile konuldu. VL tanısı konulan köpekler serolojik, klinik bulgular ile hematolojik ve biyokimyasal bulgular temelinde Leishvet Grubu tarafından bildirilen şekilde evrelendirilerek 4 farklı gruba (her grupta n=7) ayrıldı. Bu bağlamda araştırma grupları; 1. Grup: Evre I (Hafif şiddetli olgular) 2. Grup: Evre II (Orta şiddetli olgular) 3. Grup: Evre III (Şiddetli olgular) 4. Grup: Evre IV (Çok şiddetli olgular) 5. Grup: Sağlıklı kontrol şeklinde belirlendi. Evrelerine göre gruplandırılan CVL' li ve sağlıklı köpeklerin alınan kan örneklerinde evrelemeye ilişkin hematolojik ve biyokimyasal parametreler, idrar örneklerinde protein/kreatinin oranları ile D-dimer konsantrasyonu ve konvensiyonel rutin koagülasyon profili (APTT, PTT, FIB) ölçüldü. Çalışmada elde edilen sayısal veriler, dağılımlarının kontrolünü takiben uygun parametrik veya non-parametrik testlerle gruplararası karşılaştırma (ANOVA) ve parametrelerin ilişkisi ile değerlendirildi. Serum albumin düzeyleri (minimum-maksimum) sırasıyla evre I-IV ile enfekte CVL' li olgularda 2-2.86 mg/dL (evre I); 1.84-3.16 mg/dL (evre II); 1.3-2.76 mg/dL (evre III); 1.3-2.1 mg/dL (evre IV) ve 2-2.5 mg/dL (sağlıklı kontrol grubu) olarak saptandı. Serum kreatinin xiv düzeyleri ele alındığında (minimum-maksimum) evre I, 0.44-1.3 mg/dL; evre II, 0.48-1.3 mg/dL; evre III, 0.6-2.3 mg/dL; evre IV, 0.6-2.6 mg/dL ve sağlıklı kontrol grubunda ise 0.4- 0.8 mg/dL olarak saptandı. Serum total protein düzeyleri sırasıyla evre I-IV ile enfekte CVL' li olgularda (minimum-maksimum) 2.8-8.3 mg/dL (evre I); 5.4-6-8 mg/dL (evre II); 3.86-6.22 mg/dL (evre III); 5.2-8.9 mg/dL (evre IV) ve 3.6-5.8 mg/dL (sağlıklı kontrol grubu) olarak saptandı. Ortama APTT değerleri arasında sağlıklı grup ile evre IV grubu arasında istatistiksel bir fark olduğu (p=0.009) saptandı. PT ve FIB değerleri açısından gruplar arası farklılık yoktu. Ddimer düzeyleri açısından yapılan değerlendirmede sağlıklı grup ile evre III ve evre IV grupları arasında istatistiksel olarak belirgin faklılık olduğu (p=0.009) saptandı.
Özet (Çeviri)
In the present the aim was to determine the D-dimer levels of coagulation tendency, which provides a basis for thrombosis in different stages of Canine Visceral Leishmaniasis and profile of conventional routine coagulation by testing. The animal material of the study consisted of a total 35 dogs, enrolled into five groups, 28 of which were with CVL and 7 healthy. CVL diagnosis was based on one or more clinical findings attributable to the disease subjected to rapid ELISA test kits and IFAT analyses. The dogs diagnosed with VL were classified into 4 different groups (n=7 in each group) established by Leishvet Group based on serological, clinical findings within haematological and to those of serum biochemical findings, By this context, research groups were determined as; 1. Group: Stage I (Mild Cases) 2. Group: Stage II (Moderate Cases) 3. Group: Stage III (Severe Cases) 4. Group: Stage IV (Very Severe Cases) 5. Group: Healthy Control To those of classified dogs with CVL, obtained blood samples were subjected to haematological and biochemical parameters, protein/creatinine ratios in urine samples, Ddimer concentration and conventional routine coagulation profile (APTT, PTT and fibrinogen) were measured. The numeric data obtained in this study were checked for distribution were subjected to parametric or non-parametric tests (ANOVA) for intergroup comparison. The levels of serum albumine (minimum-maximum) were detected as 2- 2.86 mg/dL (stage I); 1.84-3.16 mg /dL (stage II); 1.3-2.76 mg/dL (stage III); 1.3-2.1 mg/dL (stage IV) in CVL infected cases, respectively and 2-2.5 mg/dL in healthy control group. Taking into account serum creatinin elevels (minimum-maximum) were determined as 0.44-1.3 mg/dL in stage I,; xvi 0.48-1.3 mg/dL stage II; 0.6-2.3 mg/dL stage III; 0.6-2.6 mg/dL stage IV and 0.4-0.8 mg/dL in healthy control group. Serum total protein levels were detected as respectively from stage I to IV in infected CVL cases (minimum-maximum) 2.8-8.3mg/dL (stage I); 5.4-6.8 mg/dL (stage II); 3.86-6.22mg/dL (stage III); 5.2-8.9 mg/dL (stage IV) and 3.6-5.8 mg/dL (healthy control group) were determined. Raegarding mean APTT values there was a statistical difference among healthy group and stage IV (p=0.009) cases. There was no difference among groups in terms of PT and Fibrinogen values. Conducting D-dimer levels, there was a statistically significant difference determined among healthy group within stage III and stage IV infected dogs (p=0.009).