Canine visceral Leishmaniasis'in farklı evrelerinde D-dimer-fibrinojen oranının araştırılması
Interpretation of D-dimer/fibrinogen ratio in different stages of canine visceral leishmaniasis
  1. Tez No: 685338
  2. Yazar: BURAK ANTAKYALIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEREM URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Araştırmanın hayvan materyalini 40'sı L. infantum ile doğal enfekte (önceden herhangi bir sağaltım uygulaması yapılmamış), 10'u da sağlıklı olmak üzere toplam 50 köpek oluşturdu. Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Küçük Hayvan Kliniği'ne CVL ile uyumlu klinik bulgulardan bir ya da birkaçını gösteren olgulardan arasından seçilenler çalışmaya dahil edildi. Klinik bulgular temelinde VL şüpheli tanısı konulan köpeklerde kan örneğinde hızlı ELISA prensibiyle çalışan test kiti pozitifliği ile CVL tanısı kesinleştirilerek sadece L. infantum ile mono-enfekte köpekler çalışmaya dahil edildi. VL'li köpekler,“LeishVet Çalışma Grubu”nun serolojik, klinik ve laboratuvar bulgular temelinde önerdiği evreleme dikkate alınarak 4 farklı gruptan (her grupta n=10) birinde değerlendirildi. Sağlıklı kontrol grubu (V. grup), kliniğe aşı veya genel rutin kontrol amacıyla getirilen, klinik ve laboratuvar değerlendirilmelerinde herhangi bir anormallik saptanmayan her iki cinsiyetten ve VL'li gruplarına benzer yaş aralığındaki köpeklerden (n=10) oluşturuldu. Hastalığın evrelendirilmesine yönelik laboratuvar muayeneler; anti-Leishmania antikor titresi, serum biyokimyasal analizleri (serum total protein, albumin ve kreatinin konsantrasyonu), idrarda protein/kreatinin konsantrasyonları (oranı) hesaplanarak belirlendi. Diğer yandan çalışmanın ana amacı olarak sitratlı kan örneklerinde fibrinojen ve D-dimer konsantrasyonları bekletilmeksizin ölçüldü. D-dimer (ng/ml)/ Fibrinojen (mg/dl) oranları açısından sağlıklı kontrol gurubu ile (0,6  0,1) ile sırası ile evre I-IV grupları arasında (3.4  1.4, 5.9  2.9, 14.4  4.9, 23.6  4.9) evre arttıkça oranların farklılaştığı ve arttığı dikkat çekti. Özellike evre III ve IV CVL'le enfekte köpeklerde diğer gruplara oranla belirgin farklılık mevcuttu (p= 0.000) Anahtar sözcükler : D-dimer/Fibrinojen oranı, Kanin Visceral Leishmania, köpek
Özet (Çeviri)
The animal material of the study consisted of a total of 50 dogs, 40 of which were naturally infected with L. infantum (without any previous treatment) and 10 were healthy. To those of selected among the cases which presented one or more of the clinical findings compatible with CVL to Adnan Menderes University Veterinary Faculty Internal Diseases Small Animal Clinic were included in the study. In dogs diagnosed with VL suspects on the basis of clinical findings, CVL diagnosis was confirmed by the test kit positivity, which works with the fast ELISA principle in the blood sample, and only monoinfected dogs with L. infantum were included in the study. Dogs with VL were evaluated in one of 4 different groups (n = 10 in each group) considering the staging proposed by the LeishVet Study Group based on serological, clinical and laboratory findings. The healthy control group (group V) was made up of both sexes and dogs in the age range (n = 10) that were brought to the clinic for vaccination or general routine control, without any abnormalities in clinical and laboratory evaluations. Laboratory examinations for staging the disease; anti-Leishmania antibody titer was determined by calculating serum biochemical analyzes (serum total protein, albumin and creatinine concentration), protein / creatinine concentrations (ratio) in urine. On the other hand, as the main purpose of the study, fibrinogen and D-dimer concentrations were measured in citrated blood samples without waiting. D-dimer (ng / ml) / Fibrinogen (mg / dl) ratios between healthy control group (0.6  0.1) and stage I_IV groups respectively (3.4 arasında 1.4, 5.9  2.9, 14.4  4.9, 23.6  4.9), as the stage increased, the rates differed and increased. There was a significant difference compared to other groups in dogs infected with especially stage III and IV CVL (p = 0.000). Key words :D-dimer/Fibrinogen ratio, Canine Visceral Leishmaniasis, dog