Keçilerde tulatromisinin plazma farmakokinetiği üzerine -glikoprotein indüktörü rifampisinin etkisi
Effects of P-glycoprotein inductor rifampicin on pharmocokinetics of tulathromycin in goats
- Tez No: 458184
- Danışmanlar: PROF. DR. CAVİT KUM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tulatromisin solunum sistemi enfeksiyonlarında etkili, sıklıkla kullanılan makrolid bir antibiyotiktir. Bu çalışmanın amacı P-gp taşıyıcı protein indüktörü rifampisinin, tulatromisin farmakokinetiği üzerine etkilerini belirlemektir. P-gp'nin aktive edilmesiyle birçok ilacın dozunda, dağılımında ve uygulama aralığında değişiklikler meydana gelebilmektedir. Bu amaçla sağlıklı erkek Alpin-Kıl Keçisi melezi (F1), üç gruba (n=8) (Grup A, B ve C) ayrıldı. A grubuna tulatromisin deri altı ve tek doz 2.5 mg/kg, B grubuna ilk 7 gün ağızdan 10 mg/kg/gün rifampisin ve 8. gün aynı yol ve dozda tulatromisin, C grubuna ise ilk 7 gün ağızdan 10 mg/kg/gün rifampisin ve 8. gün aynı yol ve dozda tulatromisin ile beraber 8-15. günlerde tekrar rifampisin tek başına ağızdan uygulandı. Kan örnekleri ilaç uygulama öncesi ve sonrası (0,016-360. saat) Vena jugularis'den heparinli tüplere alındı ve plazma örnekleri likit kromatografi sıralı kütle spektrometresi (LC-MS/MS) ile analiz edildi. Çalışmada A grubunda tulatromisinin plazma doruk yoğunluğu (Ydoruk) 1390,97±173,65, rifampisin+tulatromisin uygulanan B ve C grubunda ise sırası ile 958,21±106,31 ve 807,21±116,82 ng/ml olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Tulathromycin is an effective macrolide antibiotic frequently used in respiratory system infections. Objective of this study was determination pharmacokinetic profile of tulathromycin relation with rifampicin which is a P-gp transporter protein inducer. Activated P-gp may change dose, delivery and interval time of many drugs. Healthy male hybrid (F1) Alpine-Hair goats were allocated into three groups (n=8) as Group A, B and C. Group A goats received only single 2.5 mg/kg dose subcutaneous tulathromycin. Group B goats received at first 7 days of the experiment oral 10 mg/kg/day rifampicin and 8th day single dose subcutaneous 2.5 mg/kg tulathromycin. Group C goats received at first 7 days of the experiment oral 10 mg/kg/day rifampicin and 8th day single dose subcutaneous 2.5 mg/kg tulathromycin followed by 8-15th days oral 10 mg/kg/day rifampicin. Blood samples were taken from Vena jugularis, before and after the drug administration (0.016 to 360. h) at heparinized tubes. Plasma samples were analysed by liquid chromatography mass spectrometry (LC-MS/MS). Detected Group A peak plasma concentration (Cmax) of tulathromycin was 1390,97±173,65, and Group B and C (rifampicin+tulathromycin) values were 958,21±106,31 and 807,21±116,82 ng/ml, respectively.