Mastitisli sütlerden izole edilen enterokokların biyofilm üretiminin araştırılması
Investigation of slime production of enterococcus spp. strains isolated from mastitis milk
  1. Tez No: 458198
  2. Yazar: ECEM MALTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP SAVAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Mikrobiyal kökenli mastitis, tüm dünyada sığırcılığın en çok ekonomik kayba neden olan hastalığı olarak kabul edilmektedir. Klinik ve subklinik karakterde, akut ve kronik seyirli olabilen mastitisler, sığırlarda verim düşüklüğü, ürün kaybı ve tedavi masrafları nedeniyle ekonomik kayıplara yol açabildiği gibi, insan sağlığı açısından da risk oluşturabilmektedir. Enterokoklar, biyofilm yapısına katılan çeşitli virulens faktörler sayesinde insanları ve evcil hayvanları enfekte ederler. Enterokok türlerinin çoğu en az bir antibiyotiğe karşı dirençlidir ve biyofilm yapısının bu dirence katkıda bulunduğu düşünülmektedir. Biyofilm oluşturan bu türlerde meydana gelen yüksek dirençliliğin insan sağlığı için de risk teşkil edebileceği düşünülmektedir. Bu nedenle konu ile ilgili olarak daha detaylı araştırma ve denemelerin yapılması gerekmektedir. Çalışmamızda Enterococcus spp. izolasyonu için Aydın bölgesinden sağlıklı ve mastitisli sığırlardan alınan 100 adet süt örneğinden, 9 (% 9) adet örnek Enterococcus spp. olarak izole edildi. Bu 9 adet suş biyofilm yapısı incelenmek üzere Congo Red Agara (CRA) ekildi. 6 (% 66) suş biyofilm oluşumu yönünden pozitif olarak değerlendirilirken,3 (% 33) suşta ise biyofilm oluşumu gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Microbial origin of mastitis, the whole world is considered to be a disease of cattle that causes the most economic loss. Clinical and subclinical character, which can be acute and chronic mastitis, yield loss in cattle, as can lead to economic losses due to product loss and treatment costs can pose a risk in terms of human health. Enterococci, thanks to a variety of virulence factors involved in the biofilm structure for people and pets can become infected. It is resistant to many antibiotics at least one of Enterococcus spp. and biofilm structure is thought to contribute to this resistance. Biofilm forming a high resistance to human health, is thought to occur in these types may pose a risk. Therefore, as is required on the subject of further research and testing. In our study, the Aydin region for the isolation of Enterococcus spp. healthy and mastitis than 100 milk samples from cattle, 9 (9%) samples were isolated as Enterococcus spp. This 9 pieces of straing biofilm structure Congo Red Agar for review (CRE) was planted. 6 (66%) strains aspect of biofilm formation was positive in 3 (33%) of the biofilm formation was not observed in the strain.