Mastitisli sığır sütlerinde lısterıa monocytogenes varlığının araştırılması
Investigation of listeria monocytogenes from cattle milk with mastitis
  1. Tez No: 458200
  2. Yazar: MELİH SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KIRKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Araştırmamızda Aydın ili ve yöresinde bulunan çiftliklerdeki mastitisli sığırlardan alınan süt örneklerinde L. monocytogenes etkeni varlığının fenotipik ve genotipik yöntemlerle araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma materyalini Aydın ili ve çevresinde bulunan sığır işletmelerinde bulunan mastitis semptomu gözlenen 200 adet sığır oluşturmuştur. Sığırlardan alınan toplam 200 adet mastitisli süt örneği soğuk zincir altında Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı laboratuvarlarına getirilmiştir. Süt örneklerinden fenotipik yöntemlerle L. monocytogenes identifikasyonları yapılmıştır. L. monocytogenes olarak identifiye edilen izolatlar genotipik olarak PCR ile doğrulanmıştır. İncelenen 200 adet süt örneğinin 11 (% 5.5) L. monocytogenes izolasyon ve identifikasyonu gerçekleştirildi. L. monocytogenes spesifik primerler kullanılarak gerçekleştirilen PCR sonrasında incelenen toplam 11 adet L. monocytogenes izolatının hepsi (% 100) inlB geni açısından pozitif olarak saptanmıştır Sonuç olarak araştırmamızda mastitisli sığırlardan alınan süt örneklerinden fenotipik ve genotipik yöntemlerle % 5.5 oranında L. monocytogenes identifiye edilmiş ve Aydın ili süt sığırcılığı işletmelerinde L. monocytogenes varlığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In our research, it was aimed to investigate the L. monocytogenes from milk samples taken from cattle with mastitis in Aydın province and its provinces by phenotypic and genotypic methods. The research material consisted of 200 cattle that had symptoms of mastitis in cattle farms in and around Aydın province. A total of 200 milk samples with mastitis taken from cattle were brought to the laboratories of Microbiology Department of Adnan Menderes University Veterinary Faculty under cold chain. Identification of L. monocytogenes was carried out by phenotypic methods from milk samples. The isolates identified as L. monocytogenes were genotypically confirmed by PCR. The isolation and identification of 11 (5.5%) L. monocytogenes in 200 milk samples were identified. A total of 11 isolates of L. monocytogenes (100%) confirmed by PCR using L. monocytogenes specific primers and were identified as positive for the inlB gene. As a result, 5.5 % of L. monocytogenes were identified by phenotypic and genotypic methods in milk samples taken from cattle with mastitis in our research and L. monocytogenes was brought out in Aydın dairy milk cattle farms.