Lise öğrencilerine verilen ruhsal hastalıklara yönelik eğitimin inanca ve sosyal mesafeye etkisi
The effect of mental ilnesses oriented education given to high school students on faith and social distance
  1. Tez No: 458201
  2. Yazar: HATİCE ÇALIK KOYAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. HÜLYA ARSLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çalışma ergenlere verilen ruhsal hastalıklara yönelik eğitimin, ergenlerin ruhsal hastalıklara yönelik inancına ve sosyal mesafelerine etkisini araştırmak amacı ile yarı deneysel ön test-son test kontrol gruplu desen etkisinde planlanmıştır. Araştırma Afyon Dazkırı İlçe Merkezi'nde bulunan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı dört lisede yapılmıştır. Araştırmanın uygulama kısmı 2014-2015 öğretim yılında bahar yarıyılında bu liselerde öğrenim gören araştırmaya katılmayı kabul eden öğrencilerle yürütülmüştür. Çalışmaya alınacak öğrencileri belirlemek amacıyla; Dazkırı ilçesinde öğrenim gören 727 lise öğrencisine Ruhsal Hastalıklara Yönelik İnanç ölçeği ve Sosyal Mesafe ölçeği uygulanmıştır. Ölçeklerden yüksek puan alan 154 öğrenci ile çalışmaya devam edilmiştir. Bu öğrencilerin belirlenmesinde ruhsal hastalıklara yönelik inanç ölçeği puanının yüksekliğine dikkat edilmiştir. Bu öğrenciler basit rastgele tesadüfi örneklem yöntemine göre 78 girişim ve 76 kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Girişim grubuna ruhsal hastalıklara yönelik verilen eğitime olumlu katkı sağladığı bilinen“Akıl Oyunları”ve“Biz, siz, onlar”filmleri seyrettirilerek ve haftada iki toplamda on saatten oluşan ders anlatımlı ve tartışmalı olarak planlanan ruhsal hastalıklara yönelik bir damgalama eğitimi verilmiştir. Eğitim sonrası girişim ve kontrol grubu karşılaştırılarak eğitimin etkinliği değerlendirilmiş ve önerilerde bulunulmuştur. Etik olarak girişim ve kontrol grubuna eğitimin bitiminden bir ay sonra anketler tekrar uygulanmış ve ardından girişim grubuna verilen eğitimin aynısı kontrol grubuna ve eğitime katılmak isteyen öğrencilere de bir oturum şeklinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research is planned with the aim of searching the effect of mental illnesses oriented education on adolescents' fatih and on their social distances under the effect of design with semi-experimental pre-test and post-test control groups. The research was conducted in four high schools affiliated to the District National Education Directorate located in Afyon Dazkırı District Center. The application part of the study was carried out in the spring semester 2014-2015 academic year with the students who accepted to participate in the research study in these high schools. In order to determine the students to be employed; Faith Scale and Social Distance Scale for Mental Illness applied to 727 high school students studying in Dazkırı. The study continued with 154 students who scored high on the scale. When these students were identified, attention was paid to the high score of faith scale for mental illnesses. These students were divided into two groups of 78 interference and 76 control groups according to the simple random sampling method. The interference group was provided with a stigmatization training for mental illnesses planned with lecturing and debating for ten hours a week, with the films“A beatiful mind”and“We, you, they”, which are known to contribute positively to mental illness oriented education. After the training, the effectiveness of the training was evaluated and the recommendations were made by comparing the interference and the control group. Ethically, the questionnaires were reapplied to the interference and control group one month after the end of the training, and then the same training for the interference group was given to the control group and a session to the students who wanted to participate in the training.