Akut pulmoner emboli hastalarında adropin düzeyinin tanısal değeri
Diagnostic value of adropin level in acute pulmonary embolism
- Tez No: 458210
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Pulmoner emboli'ye (PE) sebep olan üç ana faktör hiperkoagülabilite, endotel hasarı ve staz'dır. Hastalığın gelişim sürecinde birçok proteinin dolaşımda anormal düzeyleri saptanılmaktadır. Bu çalışmada prospektif olarak acil serviste akut pulmoner emboli kesin tanısı almış hastalarda, endotel kaynaklı bir protein olan adropin'in pulmoner emboli'nin tanı ve prognozundaki olası etkilerini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmamıza Şubat 2016 – Ekim 2016 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Acil Servis'ine başvuran, PE ön tanısı ile tetkik edilen ve Bilgisarlı tomografi pulmoner anjiografi ile PE kesin tanısı alan hastalar vaka grubu olarak, klinik semptomlar ve risk skorlamaları ile PE tanısı düşünülmeyen rastgele vaka grubu ile eşit sayıda seçilmiş hastalar ise kontrol grubu olarak dahil edildi. Tüm hastalardan acil servise ilk başvuru anında alınan kan örneklerinden arta kalan serumlardan adropin düzeyi çalışılmıştır. Hastaların demografik özellikleri, komorbidite durumları, laboratuar ve klinik bulguları kayıt eedildi. Hastalar mortalite açısından yatış süresi boyunca takip edildi. Bulgular: Çalışmaya 49'u PE grubu, 49'u kontrol grubu olmak üzere toplam 98 hasta dahil edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Diagnostic Value of Adropin Level in Acute Pulmonary Embolism Purpose: The three main causes of acute pulmonary embolism (PE) are hypercoagulability, endothelial injury and stasis. Normal levels of many proteins in the circulation are detected during the development process of the disease. In this study, we aimed to investigate, prospectively, the possible effects of adropin an endothelium derived protein on the diagnosis and prognosis of patients with diagnosed acute pulmonary embolism in emergency department. Material and Method: Our study was preformed between February 2016 and October 2016 at Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Emergency Service, patients who were prediagnosed with PE and diagnosed PE by computerized tomography pulmonary angiography were identified as the case group. Randomized patients were included equal number of case group without PE diagnosis with clinical symptoms and risk scorings. Adiponin levels were studied from the remaining serum from blood samples taken from all patients at the time of initial application to the emergency service. Demographic characteristics, comorbidities, laboratory and clinical findings of the patients were recorded. Patients were followed for the duration of hospitalization in terms of mortality. Findings: 98 patients were enrolled, including 49 case groups for 49 control group to study.