Acil serviste geçici iskemik atak tanısı konan hastalarda ABCD2 risk skoru ve serum adropin düzeylerinin değerlendirilmesi
'evaluation of ABCD2 risk score and serum adropin levels in patients admitted to the emergency department wi̇th A transient ischemic attack'
  1. Tez No: 758254
  2. Yazar: EREN ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN BOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Çalışmamızda geçici iskemik atak tanısı alan hastalarda serum adropin düzeylerini belirleyerek, tanıda ve inme riskini belirlemede kullanılabilirliğini ABCD2 risk skoru ile birlikte değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak planlanan bu çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kayseri Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne 01/09/2021 ile 01/09/2022 tarihleri arasında başvuran geçici iskemik atak tanısı konulan 56 hasta dahil edildi. Kontrol grubu, 60 yaşın altında, bilinen kronik rahatsızlığı olmayan, acil serviste pulmoner emboli, akut koroner sendrom, mezenter iskemi, akut arter oklüzyonu tanısı konmamış, diyabet ve komplikasyonları olmayan, obezitesi olmayan, aktif nörolojik semptomu olmayan hastalar ile oluşturuldu. Katılımcıların demografik özellikleri, hastalık özgeçmişleri, muayene bulguları, semptomların başlangıç zamanı ve süresi, ABCD2 skorları, başvuru vital değerleri, hemogram, böbrek fonksiyon testleri, elektrolitler, koagülasyon parametreleri ve ek olarak araştırmaya özel bakılacak olan serum adropin düzeyi ve klinik sonlanım değerlendirildi. Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda katılımcıların yaş ortalamasının 65,52±14,35 olduğu, en sık görülen komorbid durumun hipertansiyon olduğu (katılımcıların %69,8'i) görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to determine serum adropin levels in patients diagnosed with transient ischemic attack, and to evaluate its use in diagnosis and in determining stroke risk, together with ABCD2 risk score. Materials and Methods: This prospectively planned study included 56 patients diagnosed with transient ischemic attack who applied to the Health Sciences University Kayseri City Training and Research Hospital Emergency Medicine Clinic between 01/09/2021 and 01/09/2022. The control group consisted of patients under the age of 60, without any known chronic disease, without pulmonary embolism, acute coronary syndrome, mesenteric ischemia, acute artery occlusion in the emergency department, without diabetes and complications, without obesity, without active neurological symptoms. Participants' demographics, disease history, examination findings, onset time and duration of symptoms, ABCD2 scores, admission vital values, hemogram, renal function tests, electrolytes, coagulation parameters, and additionally, serum adropin level and clinical outcome were evaluated. The obtained data were compared using appropriate statistical methods. Results: In our study, it was seen that the mean age of the participants was 65.52±14.35, and the most common comorbid condition was hypertension (69.8% of the participants).