Tekrarlanan ölçümlü deneme düzeni
Repeated measurement design
- Tez No: 45823
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
1 ÖZET TEKRARLANAN ÖLÇÜMLÜ DENEME DÜZENİ Handan ÇAMDEVİREN.C. YÜKSEKÖ?RETİM EÜRÜLI Ankara Ümvemte8İ)KÜMAHfAS1^® MEBBBÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Bölümü Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Fikret GÜRBÜZ. 1995, Sayfa: 103 Jüri : '. Prof.Dr.Fikret GÜRBÜZ Prof Dr.Orhan KAVUNCU Yrd.Doç.Dr.Hülya BAYRAK Bu çalışmada, tekrarlanan ölçüm içeren deneme düzenleri için uygulanan varyans analizi tekniği üzerinde durulmuştur. Tekrarlanan ölçümlü varyans analizi tekniğinin uygulanabilmesi için gerekli ön şartlar ve analiz sonucunda farklı grupların tespitinde kullanılan çoklu karşılaştırma yöntemleri hakkında kısa bir bilgi verilmiştir. Bağımlı gözlemleri, bağımsız gözlemler haline dönüştürmek amacıyla yaygın olarak kullanılan dönüşüm metotlarından da kısaca bahsedilmiştir. Aralarında değişen derecelerde korrelasyon bulunan verilerin klasik ve tekrarlanan ölçümlü deneme düzenlerine göre analizleri durumunda meydana gelecek I. tip hata ihtimallerini karşılaştırmak amacı ile bir simulasyon çalışması yapılmıştır. Yapılan simulasyon çalışması, aralarında değişen derecelerde korrelasyon bulunan verilerin analizinin tekrarlanan ölçümlü deneme düzenine göre yapılmasının gerekliliğini göstermiştir. Tekrarlanan deneme düzeni varsayılarak analizin yapılması durumunda Ltip hata ihtimali %S te kalırken, bu ihtimalin klasik yöntem ile arttığı gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Tekrarlanan ölçümler, uzun süreli çalışmalar, çok değişkenli analiz, kovaryans matrisi, dönüşümler, ilişkili hatalar.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis REPEATED MEASUREMENT DESİGN Handan ÇAMDEVtREN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof.Dr. Fikret GÜRBÜZ 1995, Page: 103 Jür* Prof.Dr. Fikret GÜRBÜZ Prof.Dr. Orhan KAVUNCU Asst.Prof.Dr. Hülya BAYRAK This study deals with the Analysis of Variance Technique (ANOVA) used to analyze data obtained from repeated measurement experiments. Brief information about the underlying assumptions of the ANOVA technique for the repeated measurements design and about the multiple comparison tests to make inferences about the means by determining which treatment mean is significantly different from which other treatment mean when the null hypothesis of equal means is rejected is given. In this study, some commonly used methods to transform dependent observations into independent observations were also mentioned-. Furthermore, to compare the probability of type I error to be obtained by analysing the correlated data assuming, first, classical design and then repeated measurement design, a simulation study was carried out. The results of the simulation study showed that analysing the correlated data according to the repeated measurement design was more reliable than analysing those according to the classical design since the probability of type I error obtained by analysing the data according to the repeated measurement design did not exceed 5%. KEY WORDS: Repeated measures, longitudinal study, myltivariate analysis, covariance matriXjCorrelated errors.