Kimyon (Cuminum cyminum L.)'un kalite kriterlerinin belirlenmesi
Determination of quality criteria of cumin (Cuminum cyminum L.)
  1. Tez No: 45822
  2. Yazar: NERMİN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KİMYON (Cuminum cyminum L.)'UN KALİTE KRİTERLERİNİN BELİRLENMESİ Nermin ÇALIŞKAN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ayten DO?AN 1995, Sayfa: 5S Jüri: Prof. Dr. Ayten DO?AN Prof. Dr. Hasan FENERCİ O?LU Doç. Dr. Ali BAYRAK E-iu araştırmada, Adapazarı, Afyon, Akçakoca, Ankara, Bolu, Bursa, Çankırı, Düzce, Eskişehir, Gaziantep., Haymana, İstanbul, Izmir, Kastamonu, Kayseri, Konya, Manisa, Nevşehir, Sinop ve Sivas 'dan temin edilen kimyon örnekleri üzerinde, fiziksel, kimyasal ve bazı mikrobiyolojik analizler yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı1 1 Türkiye'de yetiştirilen kimyonların belirtilen özellikler bakımından birbirinden farklı olup olmadığını ve standartlara uygunluğunu belirlemektir. Yapılan çalışmaya göre, kimyon tohumlarında en as ve en çok olmak üzere yabancı madde '/«0. 44-2.49, uçucu yaÇj 7.0.85-3.36, sabit yag“ 7,16. 80-24. 07, rutubet 7,6.05-9.32, toplam kül 7,3.30-8.94, asitte çözünmeyen kül 7,11.10-21.75, uçucu olmayan eter ekstraktı 7.14.14-25.34, alkolde çözünen ekstrakt 7,8.32-20.08, suda çözünen ekstrakt 7,15.75-27.28 olarak bulunmuştur. Numunelerin mezofii bakteri sayısı en çok 3.8x10”, en az 3.5zlQ*~ adet/g olarak, koliform bakteri 4 1 sayısı ise en çok 1.5x10 adet/g ve en az 1.4xlO adet/g olarak testa i t edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Kimyon tohumu, Uçucu yağ, Sabit yaÇı Kül, Eter ekstraktı, Mezofil bakteri. ( * ) Bu çalışma A.ü. Araştırma Fonunca desteklenmiştir
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT (** M.S. Thesis DETERMINATION OF QUALITY CRITERIA OF CUMIN (Cuminum cyminum L.) Nermin ÇALIŞKAN Ankara University Sraduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor: Prof. Dr. Ay ten DOEAN 1995, Page: 5^ Jurry: Prof. Dr. Ayten DDSAN Prof.Dr. Hasan FENERC10GLU ÇSftaO£.Çr($.Dr. Ali BAYRAK. In this study, physical, chemical and microbiological analyse were carried out on the cumin see,d samples obtained from Adapazarı, Afyon, Akçakoca, Ankara, Bolu, Bursa, Çankırı, Düzce, Eskişehir, Gaziantep, Haymana, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Konya, Manisa, Nevşehir, Sinop and Sivas. The aim of this research is toIV determine the cumin seed grown in Turkey whether they are different or not different in composition from each other a nci su i t a b I e to s t a nd a rds. The results obtained from the analyse were shown below, as minumum and amximum values the rate of the foreign substance 0» 44-2.49'/., volatile oil 0.85-3. 36*/., oil content 16.80-24.07*/,, water content 6. 05-9. 32V., total ash 3. 30-8. 94V., acid insoluble ash 0.57-1.82%, water insoluble ash 2.44-5.14*/., protein 11.10-21.75*/., nan volatile eter extract 14.14-25.34'/,, water soluble extract 15.75-27.18*/, and alcohol soluble extract 8.32-20.08*/.. Maximum and minumum mesophylic bacteria and Fi _.2 col i form bacteria counts were found to be 3.8x10" - 3.5xlU number/g and.1.5x10 - 1.4x10 number/g respectively. KEY WORDS: Cumin seeds, Volatile oil, Ash, Ether extract, Mesophylic bscteria/üÜ ( * ) This research supported by A.Ü. of Research Fund.